Luftë

Ushtria ukrainase kthen një territor të aneksuar nga Rusia

Forcat ukrainase kanë hyrë sot në qytetin e rëndësishëm strategjik të Lymanit, njoftoi në Twitter Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Jashtëm të Ukrainës.

Rreth 5000 trupa ruse mendohet se kanë qenë atje përpara se të rrethoheshin nga trupat ukrainase mëngjesin e së shtunës.

Në fillim të majit, trupat ruse pushtuan Lymanin, i cili para luftës kishte 20 mijë banorë.

Një qendër kryesore hekurudhore, Lyman, është e rëndësishme që forcat ukrainase të vazhdojnë të përparojnë më tej në lindje pa humbur vrullin përpara dimrit.

Dështimi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse për të adresuar këto humbje “ka gjasa të reduktojë më tej moralin tashmë të ulët rus”, shtoi ai.

Rënia e Lymanit ka të ngjarë të komplikojë aneksimin nga Rusia të Donetskut dhe Luhanskut në lindje, si dhe Zaporozhzhian dhe Khersonin në jug, pas referendumeve që Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë i kanë denoncuar si të rreme.