DASH

Uashingtoni “shumë i shqetësuar”për stërvitjet kineze në Ngushticën e Tajvanit

Departamenti amerikan i Shtetit tha të shtunën se Shtetet e Bashkuara janë “thellësisht të shqetësuara” për stërvitjet ushtarake të Kinës në Ngushticën e Tajvanit dhe përreth ishullit Tajvan dhe i bëri thirrje Kinës të veprojë me vetëpërmbajtje.

“Përdorimi i një tranzicioni normal, rutinë dhe demokratik, si një justifikim për provokime ushtarake rrezikon të përshkallëzojë tensionet dhe dëmton normat e vendosura prej dekadash që kanë ruajtur paqen dhe stabilitetin në Ngushticën e Tajvanit”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit.

Deklarata u bë pasi Kina përfundoi dy ditë manovrash ushatarake përreth Tajvanit, gjatë së cilave u simuluan sulmet me avionë bombardues dhe u praktikua ndalimi dhe marrja e kontrollit të anijeve. Tajvani i dënoi stërvitjet të shtunën si një “provokim i hapur”.

Kina e konsideron territor të sajin Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike. Kina filloi manovrat “Joint Sword – 2024A” tre ditë pasi president i Tajvanit u bë Lai Ching-te, të cilin Pekini e quan “separatist”.