Vendim

Turqia nuk heq dorë nga sistemi raketor S-400, dëshiron edhe raketat Patriot

Turqia nuk ka ndryshuar vendimin e saj për të blerë sistemin mbrojtjes raketat S-400 nga Rusia, por mirëpret vendimin e Departamentit të Shtetit që SHBA të miratojë blerjen e mundshme të sistemit të raketave Patriot në SHBA, thanë dy zyrtarë turq.

Siç shkruajnë mediat turke, vendimi i administratës amerikane, përshkrua si një sinjal pozitiv në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Ankarasë dhe Uashingtonit.

“Turqia tani është duke pritur masën e ardhshme nga Shtetet e Bashkuara”, citojnë mediat turke njërin nga zyrtarët tuq.