Presidenti

Thaçi: Është e pafalshme që për mungesë të guximit mos ta përmbyllim konfliktin me Serbinë

Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, është shprehur krenar për të arriturat e shtetit tonë përgjatë dy dekadave të fundit.

Ai ka thënë se duhet të reflektojmë për të arriturat, sfidat dhe trashëgiminë që do t’ua lëmë pas fëmijëve tanë, transmeton Ballkani.info.

Tutje, Thaçi ka thënë se dialogu me shtetin serb, nuk duhet mbetur pezull, andaj edhe do të duhej të përmbyllej këtë vit me një marrëveshje përfundimtare, si rezultat i së cilës të dy shtetet do të përfitonin.

Postimi i plotë i Thaçit:

Derisa po përmbyllim dekadën e dytë të çlirimit, pashmangshëm duhet të reflektojmë për të arriturat, sfidat dhe trashëgiminë që do t’ua lëmë pas fëmijëve tanë.

Unë jam shumë krenar për të arriturat tona si gjeneratë. Por, do të ishte e pafalshme, që brezave të rinj t’ua lëmë peng të ardhmen për shkak të akteve populiste dhe mungesës së guximit për të përmbyllur konfliktin shekullor me Serbinë.

Për më tepër, njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë do të niste edhe një proces thelbësor të transformimit të lidershipit dhe modelit qeverisës në vendin tonë. Besoj shumë që pas marrëveshjes do të fillojë një epokë e re, ku askush më nuk do të mund të pretendonte të fitonte vota në emër të betejës së papërfunduar politike me Serbinë.

Kosova ka nevojë për këtë transformim. Për institucione më efektive, qeverisje që në qendër të vëmendjes ka reformat, zhvillimin ekonomik dhe mirëqenien sociale. Këtë ua kemi borxh fëmijëve tanë. HTH