Tërmet

Tërmet i fuqishëm godet këtë shtet

Një tërmet me fuqi 5 ballë të shkallës Rihter goditi sonte provincën Van në Turqinë lindore.

Për momentin nuk ka të dhëna për viktima apo të lënduar, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Twitter.

Sipas Agjencisë Turke të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), tërmeti ka qenë në një thellësi prej 18.6 kilometrash dhe ka ndodhur në orën 21:35 me kohë lokale.

Guvernatori Ozan Baldji tha se nuk ishte marrë asnjë “raport negativ” pas tërmetit, por se ekipet e emergjencës po punonin për të identifikuar dëmet e mundshme.

Më shumë se 600 njerëz u vranë dhe mijëra u plagosën kur një tërmet me fuqi 7.2 ballë goditi provincën Van në vitin 2011.