Supë vjeshte

Supë vjeshte

 

 • 800 gr kungull
 • 1 cope e vogel xhenxhefil
 • 1 qepe
 • 150 gr karrota
 • 1 spec i verdhe/kuq
 • 1 thelp hudher
 • 1 patate e vogel
 • Bouillonperimeve puder (bio)
 • majdanoz ose chives
 • qumesht kokosi ose lloj tjeter bimor
 • kripe dhe piper i zi
Ne tenxhere me uje vendosim te gjithe perberesit pervec qumeshtit. I leme te ziejne, me pas kalohet ne blender. Pas saj e rikthejme ne tenxhere ku shtojme dhe qumeshtin e leme te ziejne pak. Servojme ne filxhan ose pjata, siper hedhim pak fara kungulli, vaj ulliri dhe ereza.
Ushqyese sidomos per femijet. E thjeshte, e shpejte dhe e shijshme.