Luftë

Sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike në Ukrainë

Ukraina po kalon në ndalje emergjente të energjisë për të stabilizuar rrjetin pas sulmeve me raketa ruse të së hënës, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Ai tha se shumë rajone u prekën dhe autoritetet lokale paralajmëruan se rreth gjysma e rajonit të Kievit do të mbetet pa energji elektrike në ditët në vijim, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Gjatë natës, shumë raketa goditën infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e banimit pranë qytetit jugor të Zaporizhzhia, thanë zyrtarët rajonalë teksa nuk raportohet për viktima.

Ukraina tashmë po ballafaqohet me dimër të vështirë teksa temperaturat kanë rënë nën zero në shumë rajone, dhe miliona njerëz janë pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm. Ekziston frika se një numër njerëzish mund të vdesin nga hipotermia.

Në fjalimin e tij me video të hënën vonë, presidenti Zelensky tha se 70 raketa ruse u goditën të hënën dhe “shumica e tyre u rrëzuan”.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se goditi të 17 objektivat e saj të synuar gjatë “sulmit masiv duke përdorur armë me precizion të lartë”.

Ai tha se “numri më i madh i mbylljeve është në rajonet Vinnytsia, Kiev, Zhytomyr, Dnipropetrovsk, Odesa, Khmelnytskyi dhe Cherkasy”, duke iu referuar rajoneve që përfshijnë gjatësinë dhe gjerësinë e vendit.

Zelensky tha se furnizimet me energji elektrike u prekën gjithashtu në Moldavinë fqinje, duke dëshmuar se veprimet e Rusisë ishin “një kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por edhe për të gjithë rajonin tonë”.