takim

Sullivan takon Zelenskyn: Vazhdojnë përpjekjet për të mbajtur Rusinë përgjegjëse për agresionin

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Amerikës, Jake Sullivan, është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Kiev.

Sullivan pohoi gjithashtu ofrimin e vazhdueshëm të ndihmës ekonomike dhe humanitare, si dhe përpjekjet e vazhdueshme me partnerët për të mbajtur Rusinë përgjegjëse për agresionin e saj.

Vizita u bë për të nënvizuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën dhe popullin e saj ndërsa mbrojnë sovranitetin e tyre, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë, transmeton Klankosova.tv.

Sullivan, mes tjerash, nënvizuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën dhe popullin e saj ndërsa mbrojnë sovranitetin e tyre.