Trupi

Si përjetohet humbja e peshës nga trupi dhe truri juaj?

A keni menduar ndonjëherë pse është kaq e lehtë të humbasësh peshë në javën e parë në një dietë të re dhe pastaj bëhet më e vështirë? Nuk është vetëm përshtypja juaj subjektive nën zbulimin dhe shpjegimin.

John Gunstad, një profesor në Departamentin e Shkencave Psikologjike në Universitetin Shtetëror Kent, ndau për Business Insider informacionin dhe përfundimet nga hulumtimi i tij i nivelit të lartë se si humbja e peshës ndikon në funksionin e trurit.

Siç thotë Gunstad, gjatë javës së parë, lehtë mund të humbni peshë duke kaluar thjesht në një dietë më të shëndetshme. Por ndërsa metabolizmi rregullohet, nuk do të vazhdoni të digjni aq kalori sa më parë. Kjo e bën më të vështirë humbjen e peshës.

Ky fakt i bën gjërat edhe më keq, sepse ndërsa shkrihet dhjami, ju do të filloni të ndjeni një rritje të oreksit. Kjo ndodh sepse pas një vakti, qelizat dhjamore lëshojnë një hormon të quajtur leptin në qarkullimin e gjakut.

Një ngritje në nivelet e leptinës që do të ndodhë, sinjalizon trurin tuaj se jeni të ngopur dhe se duhet të ndaloni të hani. Por me më pak yndyrë totale, për shkak të faktit se i kushtoni vëmendje dietës suaj, njerëzit që janë të dobët tregojnë sasi të leptinës në mënyrë të matshme. Kjo është e rëndësishme pasi një skanim i trurit i kohëve të fundit i pacientëve obezë, të cilët humbën 10% të peshës së tyre trupore, zbuloi se më pak leptinë çon në rritjen e aktivitetit në rajone të trurit që kontrollojnë dëshirën e njeriut për të ngrënë.

Rezultati është jo vetëm një oreks i rritur, por një dëshirë edhe më e fortë për të ngrënë ushqime të yndyrshme, me shumë kalori, ndërsa truri juaj përpiqet të kthejë nivelet e leptinës në normale.

Përveç një rreziku të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës, hipertensionit, kolesterolit të lartë dhe diabetit tip 2, shkencëtarët që studiojnë njerëz me mbipeshë zbuluan se humbja e vetëm gjysmë kile të peshës trupore uli presionin e sa dy kilogramë në nyjat e gjurit.

Humbja e peshës së tepërt gjithashtu zvogëlon ngarkesën në enët e gjakut, rrit rrjedhjen e gjakut në tru dhe rrit funksionin e përgjithshëm të trurit.

Gjithashtu, disa studime kanë treguar se njerëzit që i janë nënshtruar një operacioni për të ndihmuar në humbjen e peshës kanë përmirësuar kujtesën, përqendrimin dhe aftësitë e tyre për zgjidhjen e problemeve në më pak se tre muaj.

Përveç kësaj, skanimet e trurit gjatë studimit treguan se njerëzit që humbën peshë dhe mbajtën një peshë të re për të paktën nëntë muaj, reaguan ndryshe kur iu shfaqën imazhe të ushqimeve me shumë kalori sesa para se të humbnin peshë. Rajoni i trurit që përpunon shpërblimin, motivimin dhe shijen nuk reagoi aq fort, ndërsa zonat që nxisin aktivitetin e përgjithshëm të vetëkontrollit të stimuluar.