Kabul

Shpërthim i fuqishëm në xhaminë e Kabulit, raportohet për disa viktima

Një xhami në kryeqytetin afgan, Kabul është shënjestruar nga një shpërthimi i fuqishëm duke lënë të vdekur një numër civilësh.

Sipas Associated Press, lajmin e ka konfirmuar një zëdhënës i talebanëve. Bomba shënjestroi Xhaminë Eidgah në Kabul ku po mbahej një shërbim përkujtimor për nënën e zëdhënësit të talebanëve Zabihullah Mujahid.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin. Sidoqoftë, që nga marrja nën kontroll e Afganistanit nga talebanët në mes të gushtit, sulmet nga militantët e grupit të Shtetit Islamik kundër tyre janë shtuar. Rritja ka ngritur mundësinë e një konflikti më të gjerë midis dy grupeve ekstremiste.

ISIS mban një prani të fortë në provincën lindore të Nangarhar dhe i konsideron talebanët një armik. Ajo ka marrë disa sulme kundër tyre, duke përfshirë disa vrasje në kryeqytetin krahinor të Jalalabad. Sulmet në Kabul deri më tani kanë qenë të rralla.