Arena Sport

Serbia si Koreja e Veriut, ja si iu ndalë zëri tifozëve të Partizanit që e fyen në kor Vuçiqin

Televizioni serb “Arena Sport” është hapur në shërbim të Aleksandër Vuçiqit dhe regjimit në pushtet.

Serbia tingëllon si Koreja e Veriut. Dikush mund të thotë se ky është një krahasim i ekzagjeruar, duke marrë parasysh shtrirjen e diktaturës që Kim Jong Un dhe paraardhësit e tij zbatuan dhe po zbatojnë mbi një popullsi që është në izolim të paprecedentë, por Serbia ndonjëherë i ngjan autokracisë më të madhe në botë.

Shembulli i fundit është ndeshja mes Partizanit dhe AEK-ut, në të cilën vazhdoi humnera e klubit nga Humska. Debakli dhe eliminimi ishin vetëm një pjesë e asaj që ndodhi mbrëmjen e së enjtes në stadiumin e Partizanit.

Tifozët me precedentë të trashë kriminalë ngacmuan lojtarët në fund të ndeshjes dhe të gjithë në stadium brohoritën në kor kundër administratës dhe Milorad Vuçeliq dhe Millosh Vazura, transmeton Ballkani.info.

Dikush do të mendonte se “Varrmihësit” (Grobari origjinal – tifozët e Partizanit) ishin bashkuar në një mision të përbashkët pas kaq shumë kohësh, gjatë të cilit të ashtuquajturit mbështetës më të zjarrtë luanin të vdekurit, ndërsa klubi rrotullohej në baltë.

Idili zgjati deri në fund të pjesës së parë, kur nga tribuna lindore u dëgjua repertori i njohur në kurriz të presidentit Aleksandar Vuçiq.

Në atë moment bubulloi goditja e njohur e tifozëve “Vuçiq – peder”, por këtë herë nuk pati mbështetje nga jugu. Drejtuesit e tifozëve u përpoqën të mbyllnin gojën e tifozëve të revoltuar nga lindja duke kënduar një këngë fansash, por nuk u dorëzuan dhe brohoritja e parullës së njohur vazhdoi.

“Grobarët” prej disa vitesh apostrofojnë presidentin e Serbisë si fajtorin kryesor për rënien e Partizanit për faktin se ai është tifoz i madh i Yllit të Kuq (Cërvena Zvezda) dhe thirrjet kundër tij janë intensifikuar që nga sezoni i kaluar.

Por, nga tribuna jugore nuk u dëgjua asnjë britmë, duke vërtetuar vetëm tezën se tifozët janë ushtria rrahëse e regjimit që e mbron dhe sponsorizon të gjitha aktivitetet kriminale ndërkohë që përfiton shteti.

Mirëpo, momenti që mund të dëgjohej nga çdo tifoz në stadium, nuk mund të dëgjohej në transmetimin televiziv “Arena Sport”.

Konkretisht, ndeshja është transmetuar në shërbimin publik, televizionin RTS, si dhe në kanalin “Arena Sport”, por është interesant fakti se në programin e këtij televizioni nuk janë dëgjuar thirrje nënçmuese.

Në momentin që fraza e njohur gjëmoi, ajo mund të dëgjohej në Arenë vetëm për një sekondë përpara se zëri të shuhej papritur.

Kjo mund të shihet më së miri në pamjet paralele nga transmetimi i njërit dhe tjetrit televizion, kështu që duket qartë se dikush me dashje e ka reduktuar tingullin nga stadiumi. Në pjesën e parë të videos, ajo që nuk dëgjohet në “Arena Sport” dëgjohet në transmetimin e RTS.

Për të shmangur një situatë të ngjashme në të ardhmen, tingulli i regjistruar i brohoritjes nga një nga ndeshjet e mëparshme luhej gjatë gjithë kohës, kështu për shembull, në momentin kur AEK barazoi në 1:1, tingulli dëgjohej në Televizioni “Arena Sport”. Tifozët thërrasin “gol” që askush nuk e dëgjoi në vetë stadiumin.

Televizioni “Arena Sport” është në pronësi të “Telekom Srbija”, kompani shtetërore që financohet në masë të madhe nga buxheti i Republikës së Serbisë dhe për këtë arsye paguhet nga qytetarët.

Është i njëjti televizion që pagoi të drejtat përrallore për të transmetuar “Premier League” si asnjë televizion tjetër në botë.

Kompania shtetërore “Telekom Srbija” bleu të drejtat e transmetimit të Premierligës së Anglisë në kanalin “Arena Sport” për 100 milionë euro në sezon, gjatë gjashtë viteve të ardhshme, që është pothuajse dhjetë herë më shumë se sa ka paguar “Sport Klub” ato të drejta më parë.

Kjo do të thotë se janë shpenzuar 600 milionë euro të qytetarëve serbë që “Sport Club” të fitojë një garë në të cilën nuk kishte asnjë shans.

Në transmetimin e ndeshjes mes Partizanit dhe AEK-ut, e shihnit pse. Çdo shprehje e rezistencës ndaj regjimit aktual dhe liderit suprem duhet të pritet në rrënjë.

Qytetarët e Serbisë nuk duhet të dëgjojnë se ka ndonjë rebelim për të ruajtur iluzionin e një presidenti të dashur si ai i Koresë së Veriut.

Duke blerë të drejtat për të gjitha ngjarjet e mundshme sportive përmes Telekomit, qeveria ka idenë që të marrë përsipër numrin në rritje të përdoruesve të televizionit kabllor dhe në këtë mënyrë të parandalojë çdo rrjedhë informacioni që nuk miratohet nga autoritetet.

Sepse nëse një gjë beninje si brohoritja e fjalëve nënçmuese do të hidhet te presidenti Aleksandar Vuçiq, sado e rëndomtë dhe vulgare të jetë, tregon se e drejta demokratike e qytetarëve duhet të shtypet, atëherë ky është një tregues i qartë se Serbia po rrëshqet dita ditës në një diktaturë dhe një mendje të vetme gjithnjë në rritje, shkruan gazete serbe “Nova”. /Ballkani.info/