9 Përfitime

Seksi i mëngjesit është ilaç për gjithçka, zbuloni arsyen dhe përfitimet

Seksi i mëngjesit ju ndihmon të ndiheni të lehtësuar  gjatë gjithë ditës.  Mund të rritë nivelet e energjisë suaj dhe të lehtësojë stresin. Të kesh një orgazëm përmirëson përfundimisht gjendjen shpirtërore. Dhe, më e mira nga të gjitha, ju lidheni me partnerin tuaj.

Për të qenë i sinqertë, nuk ka asnjë arsye pse të mos përfshini seks në mëngjes në orarin tuaj të përditshëm.

9 përfitime të pabesueshme

Trupi juaj është gati për të bërë seks, estrogjenit dhe testosteronit janë në kulmin e tyre

Mëngjesi është koha e përsosur për seks sepse, sinqerisht, trupi juaj është gati për të. Kjo për shkak se nivelet e estrogjenit dhe testosteronit janë në kulmin e tyre gjatë kësaj kohe. Pse ka rëndësi kjo? Epo, një studim i vitit 2013 zbuloi se epshi juaj ndikohet nga nivelet e hormoneve tuaja – sa më të larta janë ato, aq më të eksituar ndiheni.

Ai do të zgjasë më gjatë

Duke folur për hormonet: Sa më shumë testosterone, aq më i mirë seksi. Nivelet e larta të testosteronit do të rrisin epshin e partnerit tuaj dhe përmirësojnë funksionin seksual, sipas një studimi të besuar të vitit 2007. Një përmbledhje e vjetër e botuar në 2000Trusted Source gjithashtu zbuloi se nivelet më të larta të testosteronit mund të rrisin forcën e ereksionit.

Liron oksigjenin e “hormonit të përkëdheljes”

Seksi i mëngjesit mund t’ju afrojë juve dhe partnerin tuaj. Si keshtu? Seksi prodhon një burim të besueshëm oxytocinTrusted, i njohur gjithashtu si “hormoni i përkëdhelur”. Oxytocin është kimikati në tru që kontrollon dashurinë dhe lidhjen. Kur ajo lëshohet gjatë seksit, do të ndjeheni më të lidhur me partnerin tuaj.

Heq stresin

Dëshironi të shpëtoni nga stresi? Bëni seks në mëngjes. Një studim i vitit 2010 zbuloi se aktivitetet e këndshme mund të zvogëlojnë nivelin e hormonit tuaj të stresit. Kjo do të thotë që seksi para se të shkoni në punë mund t’ju vendos në një humor të shkëlqyeshëm për pjesën tjetër të ditës.

Liron endorfinat

Seksi i mëngjesit prodhon endorfina, kimikatet magjike për lehtësimin e dhimbjes në trupin tuaj që ndihmojnë në rritjen e humorit tuaj. Kjo është arsyeja pse ju zakonisht ndjeheni më të lumtur pasi të keni arritur kulmin. Atëherë, pse të mos e filloni ditën tuaj me një qëndrim të qepës?

Numëron si një stërvitje

Sigurisht, të kesh seks në mëngjes mund të mos jetë ekuivalent i vrapimit në një rutine për një orë, por është akoma më mirë se një stërvitje. Seksi djeg rreth pesë kalori në minutë, sipas hulumtimeve nga Shkolla Mjekësore e Harvardit. Kjo është njësoj si të bëni shëtitje.

Është mirë për trurin tuaj

Dëshironi t’i jepni forcë trurit tuaj? Seksi i mëngjesit është përgjigjja. Studime të shumta tregojnë se seksi lëshon një përzierje të neurotransmetuesve dhe hormoneve, në veçanti, dopamina, hormoni i ndjerë i mirë – që mund të përfitojë shëndetin dhe njohjen e trurit.

Ai forcon sistemin tuaj imunitar

Sigurisht, vitamina C mund të bëjë mrekulli për sistemin tuaj imunitar. Studiuesit nga një studim i vitit 2015 zbuluan se seksi mund të forcojë imunitetin tuaj duke nxitur mbrojtjen natyrale të trupit tuaj kundër baktereve, viruseve dhe mikrobeve të tjera.

Mund të ju ndihmojë të dukeni më të rinj

Seksi i mëngjesit mund të jetë burimi juaj i rinisë. Disa ekspertë mendojnë se seksi është çelësi për tu dukur më i ri sepse lëshon oksitocinë, endorfina beta dhe molekula të tjera anti-inflamatore. BBC Neës raportoi se studimet më të vjetra sugjerojnë të keni seks të paktën tre herë në javë mund t’ju bëjë të dukeni disa vjet më të ri se njerëzit që kanë më pak seks. Orgazmat madje mund të përfitojnë në lëkurën tuaj në disa mënyra!