Koronavirusi

‘Rikthehen’ vdekjet nga COVID-19 në Kinë

Kina raportoi vdekjet e saj të para të lidhura me COVID-19 në disa javë të hënën, mes dyshimeve në rritje nëse numërimi zyrtar po tregonte numrin e plotë të një sëmundjeje që po përhapet nëpër qytete pasi qeveria filloi të largonte masat e rrepta anti-virus.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dy vdekjet e së hënës ishin të parat që u raportuan nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) që nga 3 dhjetori, kur Pekini njoftoi se po hiqte kufizimet që e kishin mbajtur kryesisht virusin nën kontroll për tre vjet, por shkaktuan protesta të gjera muajin e kaluar.

Të shtunën, gazetarët e Reuters dëshmuan se disa makina u rreshtuan jashtë një krematoriumi të caktuar për COVID-19 në Pekin dhe punëtorë me kostume që mbanin të vdekurit brenda objektit.

Megjithatë, Reuters nuk mundi të përcaktojë menjëherë nëse vdekjet ishin për shkak të COVID.

Numri i ulët i vdekjeve që kur u hoqën kufijtë më 7 dhjetor nuk është në përputhje me përvojën e vendeve të tjera pas lëvizjeve të ngjashme.

Zyrtarisht Kina ka pësuar vetëm 5,237 vdekje të lidhura me COVID-19 gjatë pandemisë, duke përfshirë dy vdekjet e fundit, një pjesë e vogël e popullsisë së saj prej 1.4 miliard banorësh.

Por ekspertët e shëndetësisë kanë thënë se Kina mund të paguajë një çmim për marrjen e masave të tilla të rrepta për të mbrojtur një popullsi që tani i mungon imuniteti natyror ndaj COVID-19 dhe ka shkallë të ulët të vaksinimit tek të moshuarit.

Disa kanë frikë se numri i vdekjeve nga COVID në Kinë mund të rritet mbi 1.5 milion në muajt e ardhshëm.

Gazeta e respektuar kineze e lajmeve Caixin raportoi të premten se dy gazetarë të medias shtetërore kishin vdekur pasi u infektuan me COVID-19, dhe më pas të shtunën se një student 23-vjeçar i mjekësisë kishte vdekur gjithashtu. Nuk ishte menjëherë e qartë se cilat nga këto vdekje ishin përfshirë në numrin zyrtar të vdekjeve.