Sunny Hill

Revista Elle shkruan për performancën e Dua Lipës në “Sunny Hill Festival”: Ambasadore Nderi që frymëzon një brez në Kosovë

Nëse mund ta dallonit tokën nga udhëtimi retro galaktik i fotografuar në kopertinën e albumit “Future Nostalgia” të Dua Lipës dhe zmadhuar hapësirën drejt Evropës, pastaj në jug në Kroaci dhe më tej në zemër të Ballkanit, atje, në Prishtinë, Kosovë, në një natën të ëmbël vere në gusht, Dua Lipën do ta gjeje duke dalë në skenë – në shtëpi e saj, shkruan Elle, transmeton Telegrafi.

Është e mundur gjithashtu, ju do të mblidhni britmat e turmës, energjia që shtrihet shumë përtej kapuçit të harlisur të ahut të Parkut të Gërmisë, ndërsa performanca e Lipës nisi rikthimin e festivalit “Sunny Hill”, krijuar nga babai i saj, Dukagjin Lipa, në 2018, dhe shtyu dy vitet në vijim për shkak të COVID-19.https://6f26e4cb9b21c85cb615284b111875cf.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Megjithatë, gëzimi i turmës buronte nga emocionet më të thella se çdo publikim tipik pas pandemisë: Dua Lipa dhe festivali shërbejnë si kujtues për të rinjtë kosovarë se e ardhmja është e tyre dhe se Lipa dhe bota – mund t’i dëgjojë.

Foto: Sunny Hill Festival/Instagram

Kosova është vendi më i ri në Evropë. Ajo gjithashtu ka një nga popullsitë më të mëdha nën 25 vjeç. Si pjesë e ish-Jugosllavisë, vendi pësoi një luftë të përgjakshme nga viti 1998 deri në 1999, duke fituar pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Ndërsa Gjenerali Z dhe kosovarët mijëvjeçarë u rritën në vitet pas luftës, ata ndjenë peshën dhe jehonën e saj.

“Kam një ndjenjë të fortë për luftën për shkak të prindërve dhe familjes sime”, thotë Diona Ahmetaj, 24 vjeç, e cila jeton në Prishtinë dhe foli në ditët para festivalit.

“Ne pamë libra për masakrat, gjëra që nuk ju dalin kurrë nga koka. Sa herë që televizori luante video luftarake, i shihja prindërit e mi që gjithmonë e ndryshonin atë ose emocionoheshin sepse e kalonin atë”, thotë ajo.

Foto: Sunny Hill Festival/Instagramhttps://6f26e4cb9b21c85cb615284b111875cf.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Si shumë të tjerë, familja e Lipës u largua nga Kosova para kulmit të luftës, duke u zhvendosur në Londër, ku Lipa lindi në vitin 1995. Megjithatë, ajo dhe familja e saj u kthyen në Prishtinë kur Lipa ishte 13 vjeçe dhe ajo jetoi atje për dy vjet para se të kthehej në Londër për të ndjekur karrierën e saj.

“Është shumë e rëndësishme që fëmijët të mësojnë trashëgiminë e tyre dhe unë dhe gruaja ime, ne e arritëm këtë”, tha Dukagjin Lipa.

Natyrisht, lidhja që ndiejnë të rinjtë kosovarë me Lipën është edhe për shkak të talentit të saj muzikor, stilit elektrik dhe për shkak se si një vend afërsisht i madhësisë së Delaware-it, ata kanë qenë gjithmonë rrënjë për të.

Secili fans kujton prezantimin e parë të Lipës, disa i referohen blogut të saj të fillimit të viteve 2000, ‘cover’-ave në YouTube ose kur ajo luajti në një reklamë të X Factor në Mbretërinë e Bashkuar.

Të gjithë kujtojnë edhe koncertin e parë të madh të Lipës në Prishtinë në vitin 2016. Disa e njihnin personalisht.

Foto: Sunny Hill Festival/Instagram

Ky respekt i ndërsjellë u ndje plotësisht në “Sunny Hill” teksa Dua doli në skenë me një sytjena dhe minifund verbues ngjyrë rozë, e cila ishte projektuar posaçërisht për ngjarjen dhe tërhoqi vëmendjen e gjerë mediatike, ajo u tha fansave në gjuhën shqipe, “Është një ëndërr e madhe për mua të jem këtu, dhe të bëj këtë lloj festivali me familjen time, me miqtë e mi dhe me gjithë këta njerëz që më mbështesin kaq shumë. Faleminderit shumë të gjithëve. Faleminderit për këtë natë të veçantë”.

“Sunny Hill Festival” është me të vërtetë një rast i veçantë. Është festivali më i madh muzikor në zonë dhe arriti një formacion rekord dhe shitje biletash këtë vit.

Mundësia për të marrë pjesë në një festival në shtëpi është më e nderuar sepse për shkak të çështjeve të jashtme gjeopolitike që rrethojnë statusin e Kosovës si shtet, qytetarët e saj mund të vizitojnë vetëm gjashtë vende pa aplikuar për vizë. Kjo mungesë e liberalizimit të vizave kufizon mundësitë e udhëtimit dhe arsimimit. Shumë njerëz kanë histori të aplikimeve të dështuara për viza. Ata përshkruajnë ndjenjën e izolimit sikur të jetonin në një ishull.

Foto: Sunny Hill Festival/Instagram

Artistja dhe familja e Lipës e njohin këtë çështje, si dhe realitetin që Dua Lipa përfitoi nga pasaporta e saj në Mbretërinë e Bashkuar, dhe po luftojnë për ndryshim. Këtë vit, ata nisën fushatën #SetMeFree krahas festivalit, i cili kërkon mbështetjen e BE-së për t’u dhënë kosovarëve lirinë për të lëvizur. Byzylykët dhe sfondet e fotografive përreth ambienteve të festivalit shfaqnin hashtag, duke shtuar atmosferën dinamike.

Përpjekjet e Dua Lipës në përgjithësi u njohën nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kur ajo i dha Lipës titullin Ambasadore Nderi në fillim të këtij muaji.

Osmani falënderoi Lipën që “përdor zërin dhe talentin e saj të jashtëzakonshëm, jo ​​vetëm për t’i ofruar botës këngë që lënë gjurmë, por edhe për të paraqitur imazhin më të mirë të Kosovës në mbarë botën”.