LAJMI I FUNDIT

Reuters: Arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, ndërpresin bombardimet

Izraeli dhe Hamasi do të ndërpresin bombardimet përtej kufirit të Rripit të Gazës prej orës 2 të mëngjesit, konfirmon një zyrtar i Hamasit.

Raportimi erdhi një ditë pasi Presidenti i SHBA, Joe Biden, i ka kërkuar kryeministrit Benjamin Netanjahu një gjë të tillë.

Një zyrtar i Hamasit i tha Reutersit se armëpushimi do të jetë “i ndërsjellë dhe i njëkohshëm”.

Media izraelite njoftoi se kabineti i sigurisë i kryeministrit Benjamin Netanyahu miratoi armëpushimin për Reuters.

Kujtojmë se që nga fillimi i luftimeve më 10 maj, zyrtarët shëndetësorë në Gaza thonë se 232 palestinezë, përfshirë 65 fëmijë dhe 39 gra, janë vrarë dhe më shumë se 1,900 janë plagosur në bombardimet ajrore.