Biznesmenët serbë

Radoiçiqi dhe Veselinoviqi në mesin e biznesmenëve më të pasur të rajonit

Organizatori i sulmit në Banjskë, Milan Radoiçiq, del të jetë njëri prej njerëzve më të pasur në rajon, sipas listës të publikuar nga media serbe “Nedeljnik” me 100 biznesmenët më të pasur.

Pasuria e majme e tij kap vlerën prej 426,663,176 milionë euro bashkë me Zvonko Veselinoviq, të dy të sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Megjithatë, vitin e kaluar raportohet se Radoiçiq e Veselinoviqi kanë humbur 108.5 milionë euro. Pasuria e tyre është matur nga të dhënat mbi vlerën e kompanisë “Inkop”. Ata ishin të dy pronarë të kësaj kompanie, por vitin e kaluar Radoiçiq pati njoftuar se ka tërhequr aksionet e tij nga ajo dhe katër kompani të tjera.

Në listë, ata janë veçuar si biznesmenët serbë të afërt me pushtetin.

“Inkop” e ka mbyllur vitin 2022 me fitim neto prej 17.3 milionë euro, e 2021-shin me 15,2 milionë.

Radoiçiq pati organizuar sulmin e 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit. Në luftimet e grupit serb me Policinë e Kosovë, mbeti i vrarë rreshteti Afrim Bunjaku. U vranë edhe tre sulmues serbë. Radoiçiq u arrestua dhe u dërgua në paraburgim në Serbi, por u lirua një ditë më vonë pasi gjykatësi refuzoi ta paraburgoste. Ai tash është i lirë në Serbi. 

Edhe para sulmit ndaj policisë së Kosovës më 24 shtator, i cili cilësohet si akt terrorist në Kosovë, autoritetet kosovare e lidhën Milan Radoiçiqin me aktivitete kriminale. E, për krimin në Kosovë ndërlidhet edhe Zvonko Veselinoviqi.

VIDEO BONUS: Serbia vazhdon me veprim të njëanshme duke kërcënuar paqen në rajon