Recetë

Qull hikerori

Përbërësit:
1 filxhan hikerror, organik i qeruar
1/2 qumësht ose më shumë ( bën edhe ujë)
1 banane, të shtypur
1/2 l.çaji kanellë, të bluar ose arrë moskati
1 lugë gjelle mjaltë

Përgaditja:
*Vendosni hikerrorin në një enë dhe mbulojeni me ujë që të zbutet,le të qëndrojë gjithë natën (minimumi 6 orë)
*Kullojini hikerorin e zbutur, hidheni në blender, bluajini derisa të bëhet krem.
*Vendoseni në tenxhere të salcave, zijeni në temperatur të ulët me pak qumësht ose ujë.
*Shtoni bananen e shtypur.
*Largoni nga temperatura
*Sherbeni me fruta, gjalpë kikiriku dhe arrë moskati ose kanellë.