Presidenti rus

Putini ‘qorton’ SHBA-në për largimin nga Afganistani, thotë se Rusia mund të gjendet në rrezik

Presidenti rus Vladimir Putin të martën kritikoi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj për largimin nga Afganistani në një kaos që ngre kërcënime të mundshme të sigurisë për Rusinë dhe aleatët e saj në Azinë Qendrore.

Duke iu drejtuar takimit të së martës të partisë kryesore të Kremlinit, Rusia e Bashkuar, Putin vuri në dukje se militantët mund të përdorin trazirat për të destabilizuar vendet ish-sovjetike të Azisë Qendrore në kufi me Afganistanin, shkruan AP.

“Ekziston rreziku që terroristët dhe grupet e ndryshme që gjetën një strehë në Afganistan të përdorin kaosin e lënë nga kolegët tanë perëndimorë dhe të përpiqen të fillojnë një zgjerim në vendet fqinje. Kjo do të përbëjë një kërcënim të drejtpërdrejtë për vendin tonë dhe aleatët e tij” tha Putin.

Në të njëjtën kohë, Putin vuri në dukje se Moska ka mësuar mësimet e luftës 10-vjeçare sovjetike në Afganistan dhe do të qëndrojë larg trazirave në Afganistan.

“Ne nuk kemi ndërmend të ndërhyjmë në punët e brendshme të Afganistanit dhe, për më tepër, t’i lëmë forcat tona ushtarake të tërhiqen në konfliktin kundër të gjithëve,” tha ai.

Ai shtoi se një rritje e mundshme e trafikut të drogës dhe përkeqësimi i problemeve me migracionin mund të përbëjë gjithashtu kërcënime për Rusinë.

Moska, e cila luftoi një luftë 10-vjeçare në Afganistan që përfundoi me tërheqjen e trupave sovjetike në 1989, ka bërë një rikthim diplomatik si ndërmjetës gjatë viteve të fundit, duke arritur tek talebanët dhe fraksionet e tjera grindavece afgane.