policia e kosoves

Policia kap një kamion me naftë të papërpunuar dhe mallra të tjera, dyshohen se janë futur ilegalisht nga Serbia

Policia Kufitare e Kosovës ka kapur një kamion cisternë me naftë të papërpunuar dhe mallra të tjera, që dyshohen se janë futur ilegalisht nga Serbia në Kosovë.

Në njoftimin e policisë thuhet se Njësitë e Drejtorisë Rajonale “Veriu”,  në vazhdën e aktivitetit në luftën për parandalimin e kontrabandës, me datën 12.05.2022, në fshatin Kovaçë  komuna e Zubin Potokut,  kanë hasur në një kamion cisternë pa targa, të braktisur, e ngarkuar me një sasi të naftës së pa përpunuar, përcjell Demokracia.com.

“Gjithashtu, në të njëjtin lokacion është ndaluar edhe automjeti Toyota me targa vendore me vozitës të dyshuarin me iniciale (D.V.) i lindur më 1973 në një fshat të Zubin Potokut. Pas kontrollit të realizuar është vërejtur se në automjet kishte të ngarkuara pllaka të qeramikës   dhe disa thasë ngjitës të pllakave të prodhuara në Serbi. Nafta e pa përpunuar, qeramikat dhe ngjitësi i pllakave dyshohet se janë të kontrabanduara nga territori i Serbisë në Republikën e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Për të gjitha veprimet është njoftuar Prokurori kompetent dhe me autorizim të tij janë inicuar restet për “Kontrabandim me mallra”

Kamioni, automjeti dhe mallrat e dyshuara janë sekuestruar dhe janë derguar në terminal, përderisa rastet dërgohen në procedurë të rregullt.