Trung 144 vjec

Pema 144 vjeçare me pamje si qiell rozë

Këto fotografi mahnitëse, të cilat duken si një qiell i lavdishëm në mbrëmje, me piktura rozë dhe vjollcë, janë në të vërtetë fotografi të gurit më të madh të Japonisë (ose wistaria), transmeton Ballkani.info

Kjo fabrikë, e vendosur në Ashikaga Flower Park në Japoni, sigurisht nuk është më e madhja në botë, por ende vjen në një sipërfaqe mbresëlënëse prej 1,990 metrash  dhe daton në rreth 1870 (më i madhi, rreth 4,000 metra katrorë, është hardhia e wisteria në Sierra Madre, Kaliforni). Edhe pse wisterias mund të duken si pemë, në të vërtetë ato janë rrush. Për shkak se rrushi i saj ka potencial për t’u bërë shumë i rëndë, struktura e tërë e kësaj bime mbahet në mbështetëse e çeliktë, duke u lejuar vizitorëve të ecin nën kulm të saj dhe të gllabërojnë në dritën rozë dhe të purpurt të hedhur nga lulet e saj të bukura të varura./Ballkani.info/