moti

Parashikimi i motit për pesë ditët në vijim

Mot i ndryshueshëm ditëve të ardhshme.  Të shtunën intervale me diell e ftohtë.  Nga e diela mbrëma reshje shiu.  Javën e ardhshme më ftohtë edhe me reshje dëbore.

3.12.2021 – Pas të reshurave të ditës së sotme, në fundjavë pritet stabilizim i motit.  Të shtunën vransirat shpërndahen.  Ditën e diel pas ngricave dhe mjegullës në mëngjes, në mbrëmje priten sërish reshje shiu.

Shi vazhdon të bie edhe ditën e hënë, që më vonë shndërrohet në borë, e vazhdon edhe ditën e martë, kur vonë në mbrëmje reshjet pushojnë.

Moti më stabil, pushon edhe erërat, e ndotësit mund të mbesin më të përqëndruar pranë sipërfaqes, e orëve të mbrëmjes të shtunën dhe dielen në mëngjes, indeksi i cilësisë së ajrit kalon  edhe në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta.  Të reshurat dhe qarkullimi më i mirë ajror që parashihet nga e diela mbrëma, sjell një përmirësim të cilësisë së ajrit, e indeksi të kaloj edhe në vlera të pranueshme.

4.12 – Më ftohtë, vransirat shpërndahen, e ditën intervale me diell.  Në mbrëmje kthjellime.

5.12 – Në mëngjes ngrica, në ultësira mjegull.  Ditën vransirat shtohen, e më vonë priten edhe reshje shiu, e në vise malore borë.

6.12 – Kryesisht me vransira.  Gjatë ditës reshje shiu, e në mbrëmje vonë shndërrohen edhe në borë.

7.12 – Ftohtë, kryesisht vranët, e kohëpaskohe me reshje bore.  Deri në mbrëmje reshjet pushojnë.

8.12 – Kryesisht kthjellët.  Ngrica në mëngjes.

Temperaturat do jenë mjaft të ndryshueshme në ditët e ardhshme.  Minimalet deri të dielen zbresin edhe në -2C, e të hënën rriten në 4C, për pësuar një rënie edhe deri në -5C të mërkurën.  Ndërkaq maksimalet nga 6C të shtunën, rriten në 10C ditën e diel, më pas me një rënie deri në 1C ditën emartë.

Do të fryjë erë drejtimesh të ndryshme gjatë kësaj periudhe, kryesisht nga verilindja e juglindja, e lehtë dhe mesatare 2-8m/s.

Shtypja atmosferike në rënie ditëve të fundjavës, e më pas me tendencë të rritjes.