moti

Parashikimi i motit gjatë javës, mot relativisht i ngrohtë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferike.

Sipas njoftimit të Institutit, kjo situatë meteorologjike do të mundësojë mot relativisht të ngrohtë të mërkurën pos rrezeve të diellit ka mundësi që vende-vende të ketë riga shiu.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9-15 gradë Celsius. Do të fryje erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i jugut dhe juglindjes e lehtë deri mesatare”, thuhet në njoftim.