Nxjerr diçka të çuditshme nga lëkura, tash aty mbetet një vrimë e frikshme

Christopher Yocom, 28 vjeç, nga Denver, Kolorado, mbeti me një vrimë të hapur pas përpjekjes së tij për të hequr masën.

Ai vuri re se diçka ishte krijuar nën hundën e tij dhe vendosi ta heq me pincë.“Nuk jam i sigurt se çfarë kam hequr – unë nuk mund ta pres atë për të kuptuar atë kështu që unë përfundimisht e hoqa në këtë mënyrë”, tregon ai. Pasi vizitoi mjekun, i cili i dha atij antibiotikë, ai filmoi veten duke hapur plagën para ‘objektit’ misterioz.
“Nuk pata dhimbje, pasi në fakt ishte lehtësim, por nuk kam idenë se çfarë mund ta ketë shkaktuar”, tregon Yocom, pasi ka postuar videon e tij në internet.

Ndonëse duket si një dhëmb i vogël ai që nxori, dermatologët kanë thënë për MailOnline se ka më shumë gjasa të jetë një cist epidermoid.

Ky lloj cisti zakonisht është i vogël që zhvillohet nën lëkurë. Shkaktohen nga krijimi i proteinës keratin, e cila zhvillohet natyralisht në qelizat e lëkurës, transmeton KosovaPress.

Cisti zhvillohet kur proteina ngec për shkak të lëkurës ose folikulës së qimeve, e cila mund të si rezultat i infeksioneve, akneve ose ekspozimit të tepërt në lëkurë.

Ndërhyrja kirurgjik është e nevojshme në disa raste, por ka mundësi të rishfaqjes së tyre.