Gjermania

Një vit e qeverisjes së Scholzit – Gjermania ka një rol të ri në Evropë

Olaf Scholz duket se ka veshur petkat e Angela Merkelit – “krizat” duhet kaluar në vitin e parë.

Lufta shpërtheu në tokën evropiane vetëm dy muaj pasi mori detyrën dhe diskutimi i vazhdueshëm rreth asaj sesa mbështetje ushtarake dhe financiare duhet të ofrojë Bashkimi Evropian për Ukrainën shpesh qarkullojnë në vendin që ka ekonominë më të fortë në bllokun e Bashkimit Evropian.

Varësia e rëndë energjetike prej dekadash e Gjermanisë nga Rusia u ekspozua gjerësisht dhe u denoncua gjersa nxitimi i të parit të qeverisë gjermane për të gjetur alternativa ndaj gazit rus dërgoi në tensione midis partive të koalicionit dhe i detyroi ato të tërhiqen pjesërisht në objektivat e tyre të politikës klimatike, transmeton Telegrafi.

Inflacioni po kërcënon rimëkëmbjen pas pandemisë të ekonomive në të gjithë Evropën dhe shqetësimi kryesor në mendjet e votuesve gjermanë është nëse ata do të jenë në gjendje të përballojnë koston e jetesës gjatë këtij dimri.

Një lojtar i rëndësishëm në Evropë, por jo dominues

Scholz dëshiron që Gjermania të jetë një lojtar i rëndësishëm në Evropë, por nuk dëshiron të jetë dominues, thonë ekspertët.

Lars Haider, kryeredaktor i gazetës Hamburger Abendblatt dhe autor i biografisë “Olaf Scholz: Rruga drejt pushtetit” (Olaf Scholz: Der Weg zur Macht), i tha Euronews se “në thelb, Olaf Scholz drejtohet nga bindja se Evropa mund të vazhdojë të ekzistojë në botën e shekullit XXI vetëm nëse është e bashkuar”.

“Kjo është gjithashtu arsyeja pse ai nuk po vepron dhe nuk po e merr drejtimin, siç kërkohet në mënyrë të përsëritur. Kancelari gjerman nuk duhet të japë më përshtypjen se ai vendos përfundimisht se çfarë do të ndodhë në Evropë dhe si”, tha Haider.

Vendi i njohur dikur si “hegjemon” nga revista, “Economist”, duket se po tërhiqet për t’u bërë një partner më i barabartë nën Scholz.

Haider beson gjithashtu se tensionet mes kancelarit të ri dhe presidentit francez, Emmanuel Macron për çështje të tilla janë tejkaluar si kriza energjetike dhe marrëdhëniet me Kinën.

“Marrëdhëniet midis Gjermanisë dhe Francës nuk janë aq të këqija sa thuhet. Olaf Scholz e di vlerën e boshtit Berlin-Paris dhe ai gjithashtu e di se Franca është partneri më i rëndësishëm i Gjermanisë, të paktën brenda BE-së”, tha ai.

“Mos ndërmerr rreziqe apo udhëheqjen në Ukrainë”

Ndërsa Gjermania i ka ofruar Ukrainës mbështetje të vazhdueshme ushtarake, të përkohshme dhe financiare, disa besojnë se Gjermania ka një përgjegjësi historike për të marrë një rol shumë më të madh aktiv – dhe jo vetëm një reaktiv – për të ndihmuar Ukrainën të luftojë pushtimin rus.

Kancelari gjerman qëndroi krah për krah me Presidenten e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen gjatë udhëtimit të saj në Berlin në tetor 2022 dhe përsëriti thirrjen për partnerët ndërkombëtarë që të bien dakord rreth “një plani Marshall” për Ukrainën në mënyrë që të ndihmohet të rindërtohet nga dëmet e luftës.

Ai pranoi se do të duheshin miliarda euro dhe dollarë për vitet në vijim.

Dr Stefan Meister, kreu i Programit Ndërkombëtar të Rendit dhe Demokracisë në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë (DGAP) tha se vendimi gjerman për të rritur varësinë e saj nga energjia ruse edhe pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014 ishte një “politikë e dështuar”.

“Është një falimentim i Ostpolitikës gjermane…ka dështuar, nuk e ka parandaluar këtë luftë”, tha ai.

Meister pranon se Gjermania tani ka bërë “më shumë se sa diskutohet për furnizimin me armë dhe mbështetja financiare” për Ukrainën, Scholz ka nevojë të jep një përgjigje se si do të duket në të ardhmen blloku evropian.

“Atij (Scholz) nuk i pëlqen të marrë rreziqe. Ai me të vërtetë nuk po e merr pozicionin kryesor për Ukrainën; as në politikën e brendshme dhe as në Evropë. Unë mendoj se kjo e ka dobësuar BE-në dhe e ka bërë atë edhe më të varur nga veprimi dhe reagimi i SHBA-së”, tha ai.

“Nuk mjafton realisht që situata në të cilën ndodhet Evropa për momentin, që ekonomia më e madhe në Evropë të mos jetë udhëheqëse në çështjet kyçe që lidhen me Ukrainën”, pohoi ai.

Meister mendon se përgjigja gjermane – dhe evropiane – duhet të jetë më largpamëse dhe strategjike, në vend që thjesht të “kyçet” në ngjarjet ndërsa ato zhvillohen, transmeton Telegrafi.

“Unë mendoj se ne duhet të përgatitemi për një luftë më të gjatë në drejtim të mbështetjes për Ukrainën… Kështu që unë dua të shoh një plan financiar për mbijetesën e Ukrainës, le të themi dy vitet e ardhshme, për sa i përket financimit mujor, vjetor për buxhetin e Ukrainës”, tha ai.

“Kam përshtypjen se ne kemi më shumë diskutime për rindërtimin e Ukrainës sesa nevojat imediate të Ukrainës për vitin e ardhshëm”, tha Meister.

Mbështetja për Ukrainën midis qytetarëve gjermanë mbetet e lartë, por Scholzit do t’i duhet t’i mbajë votuesit në anën e tij nëse shpenzimet e luftës vazhdojnë të shtohen edhe për shumë muaj apo vite të tjera.

Të bëni një ndryshim me politikën klimatike?

Politika e ndryshimeve klimatike mbetet një shqetësim i rëndësishëm për votuesit gjermanë dhe evropianë, por përparimi brenda vendit ka hasur në pengesa pasi Scholz vendosi të mbajë termocentralet bërthamore të funksionojnë më gjatë, të djegë më shumë qymyr dhe të gjejë burime të tjera të gazit natyror si zgjidhje për të parandaluar një krizë energjetike në vend.

Ishte një pilulë e hidhur për të gëlltitur Partinë e Gjelbër.

Siç tha Rasmus Andresen, eurodeputeti gjerman i Gjelbërve për Euronews, tani është më e rëndësishme që të respektohen synimet afatgjata mbi politikën klimatike të mishëruara në marrëveshjen e tyre të koalicionit.

“Unë mendoj se Olaf Scholz e kupton se nëse ai dëshiron të qeverisë me të Gjelbërit dhe dëshiron të sigurojë mbështetjen e tyre, atëherë duhet të përmbushë objektivat klimatike”, tha ai.

“Ka të bëjë me presionin ndaj tij dhe partnerit tonë të koalicionit (Liberal Demokratët – FDP) dhe mendoj se Gjermania do të jetë në një vend shumë më të mirë kur bëhet fjala për politikën klimatike pas dy ose tre vjetësh”, shtoi ai.

Andresen është gjithashtu optimist për progresin e bërë tashmë në nivel evropian me peshën e Partisë së Gjelbër Gjermane në krahun e Scholzit.

“Duke parë vitin e parë, veçanërisht kur bëhet fjalë për negociatat e paketës EU Fit For 55, mund të shihni rolin që ka luajtur qeveria gjermane – ministria e klimës dhe gjithashtu ministria e jashtme – në negociatat në nivel evropian. Ju mund të shihni një ndryshim të madh midis asaj që ka bërë qeveria e mëparshme dhe asaj që ka bërë qeveria e re”, tha ai.

Ndërsa qëllimet e politikave klimatike të Scholzit mund të mos jenë ambicioze, partia e Gjelbër do të vazhdojë ta mbajë atë në llogari në Berlin dhe Bruksel, thonë ekspertët.

“Duke kërkuar vendin e tij në nivelin e BE-së”

Pikëpamja nga Brukseli është gjithashtu se Scholz “ngurronte të luante një rol udhëheqës” kur ishte fjala për reagimin e përbashkët ndaj luftës në Ukrainë, shpjegon Andresen, por ai gjithashtu pranon se ky është ende viti i parë i kancelarit gjerman në detyrë dhe ai është ” ende në kërkim të hapësirës së tij në nivel evropian”.

Ekspertët thonë se lufta e vazhdueshme në pragun e BE-së ka nevojë për një strategji më të mirë në terma afatmesëm dhe afatgjatë.

Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të shikojë nga e ardhmja për çështje kritike si siguria, politika e ndryshimeve klimatike dhe imigracioni, për të përmendur disa.

Popullariteti i kancelarit gjerman në Gjermani mbetet pas ministrave të tij të Partisë së Gjelbër, Annalena Baerbock dhe Robert Habeck, sipas sondazheve të Forschungsgruppe të nëntorit.

Scholz nuk dëshiron që Gjermania të jetë forca dominuese në Evropë, por kjo ngurrim për të marrë përgjegjësinë po interpretohet si një dështim për të vepruar, thonë shumë.