Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate

Përveç vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve, frutat gjithashtu përmbajnë sheqer (fruktoza), i cili është një karbohidrat i thjeshtë, kështu që nuk është e përshtatshme të abuzoni (por jo ta kufizoni atë shumë).

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet të ofrojë sasinë e duhur të frutave, që i siguron trupit ushqyesit (vitaminat, mineralet dhe fibrat) që i nevojiten, pa harruar polifenolet, funksioni antikancer i të cilit është vërtetuar shkencërisht nga shumë studime. Megjithatë, është gjithashtu mirë të theksohet se frutat përmbajnë sheqer (fruktoza), e cili natyrisht rrit përmbajtjen e karbohidrateve.

“Unë kisha shumë pacientë që konsumonin shumë fruta, të bindur se nuk ishte një gjë e rëndësishme, sepse bëhej fjalë pikërisht për fruta, – shpjegon dietisti Bonnie Taub-Dix, autor i librit ‘Read It Before You Eat It’, – por, në të vërtetë edhe frutat llogariten, sidomos nëse jeni diabetik ose ju duhet të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak”.

Natyrisht, kjo nuk do të thotë se frutat më të pasura me karbohidrate, si pijet që do të paraqesim më poshtë, duhet të hiqen nga dieta: përkundrazi, ato mund të bëhen një depo e shkëlqyer e para-aktivitetit fizik, sepse ato ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur, si dhe një koncesion i ëmbël (të gjitha natyrale) për t’u konsumuar gjatë ditës.

Ananasi

Kush do ta mendonte se një nga ushqimet që shpesh rekomandohet në dieta përmbante 13 gram karbohidrate (10 prej të cilave rrjedhin nga sheqeri) për 100 gramë të produktit? Por, për të balancuar faturën, mendojnë përfitimet e tjera ushqyese të ofruara nga ky frut tropikal, si 131% e kërkesës ditore të vitaminës C dhe 76% të asaj të manganit, pa harruar se marrja totale e kalorive mbetet vetëm 50 kalori për hektogram.

Bananet

Me 23 gram karbohidrate për hektogram, banania është, me të drejtë, një nga frutat e para që vjen në mend kur dikush mendon për një ushqim me përmbajtje të lartë karbohidratesh. Por, para se të demonizoni këtë përqendrim të vërtetë të energjisë (siguron 89 kalori për 100 gramë), është mirë të mbani mend se është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave (i dobishëm për shëndetin e zemrës), si dhe vitaminat dhe mineralet, duke përfshirë vitaminë B6 dhe, mbi të gjitha, kalium.