Vitamina

Mungesa e vitaminës C shkakton lodhje të vazhdueshme

Nëse ndiheni shpesh të lodhur ose ndjeni mungesë energjie, mund të jetë koha që të shikoni dietën tuaj.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve të caktuara reflektojnë në trup dhe energji.

Jeta dinamike është një nga shkaqet e shumta të lodhjes, por shpesh shkaku qëndron në dietë.

Mungesa e vitaminës C ndikon në dobësimin e sistemit imunitar të trupit.

Vitamina C është antioksiduesi më i fuqishëm në trup që rrit punën e sistemit imunitar duke mbrojtur trupin nga radikalët e lirë. Përveç kësaj, ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut dhe e mban zemrën nga sëmundjet, nxit funksionin normal të eshtrave dhe funksionit normal psikologjik, mbron qelizat nga stresi oksidativ, redukton lodhjen dhe rrit thithjen e hekurit.

Kjo vitaminë mund të gjenden në fruta dhe agrume, luleshtrydhe, kivi, por edhe në patate, brokoli, speca, spinaq, domate dhe majdanoz.

Përveç vitaminës C, mineralet gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në luftimin e lodhjes. Nga mineralet, hyrja adekuate e të cilave është me rëndësi të veçantë në gjendjen e lodhjes, lodhjes dhe stresit, është e rëndësishme të theksohet magnezi.

Përveç të qenit e domosdoshme për zemër normale, magnezi luan një rol të rëndësishëm dhe “qetësues” nervor, relaksim të muskujve dhe stimulon metabolizmin dhe aktivizon enzima të shumta esenciale.

Është e njohur se mungesa e hekurit dhe anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit shkaktojnë lodhje dhe përgjumje, ngadalëson proceset e mendimit.

Ky lloj minerali përfshihet në ushqime të pasura me hekur si mishi, peshku, bishtajoret dhe perimet e gjelbra, transmeton Ballkani.info