moti

Moti për muajin janar

Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar Sylë Tahirsylaj, ka thënë se në janar do të ketë ulje të temperaturave dhe reshje të borës.

“Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të ftohta të cilat vinë nga drejtimi i veri- lindjes, ku këto shkaktojnë ulje të theksuara të temperaturave në vendit tonë dhe temperaturë më e ulët do të shënëjë -8 gradë celcius ndërsa maksimalja -3 gradë celcius. Po ashtu do të ketë reshje të borës dhe në vendet malore bora do të arrijë dëri në 20 cm”, tha Tahirsylaj për KALLXO.com

Ai theksoi se nuk ka nevojë për shqetësim për këtë lloj moti sepse është në natyrën e vendit tonë.

Tahirsylaj po ashtu ka bërë apel tek vozitësit e veturave që të kenë kujdes gjatë vozitjes.