Moti në Kosovë gjatë fundjavës

Në fundjavë dhe ditët në vijim, vazhdon moti stabil dhe me diell

Në ditët e fundjavës dhe fillim të javës së ardhshme, vendi ynë vazhdon të mbetet nën “mburojën” e fushave anticiklonike të pozicionuara mbi Evropën lindore, të cilat nuk po lejojnë depërtimin e cikloneve nga Atlantiku dhe Mesdheu.

Edhe gjatë këtyre ditëve do të vazhdojë të mbajë mot stabil, i ngrohtë, kryesisht me diell. Kohëpaskohe mund të ketë vranësira kalimtare, por pa mundësi për të reshura.

13.10 – Mot i mirë, pjesërisht i vranët, me intervale më të gjata me diell.
14.10 – Mot i mirë, kryesisht me diell, e gjatë ditës me vranësira kalimtare.
15.10-16.10 – Mot i mirë, kryesisht me diell.
17.10 – Mot kryesisht me diell.

Temperaturat e ajrit, vazhdojnë të mbeten mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 4C deri në 6C, e maksimalet nga 20C deri në 22C.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 3-6m/s.
Shtypja atmosferike mbetet e lartë mbi vlera normale