minus 10 kg

Minus 10 kg në një muaj: Kjo është dieta për të cilën po flasin të gjithë

Dieta ketonike, heq sheqernat nga trupi për të nxitur një proces kimik që detyron organizmin të djeg më shumë yndyrë.

Dikush u tërhoq nga emri, dikush tjetër u tërhoq nga mundësia e humbjes së shpejtë në peshë, të shumta janë arsyet që i tërheqin njerëzit rreth kësaj diete. Ndaj, është kryefjala e çdo bisede mes njerëzish që kanë probleme me peshën e tyre!

E ashpër në kalori, fillimisht kjo dietë është miratuar në një mjedis klinik dhe pastaj është eksportuar në pjesën tjetër të popullsisë si një kurë dobësimi efikase.

Duhet të pranojmë se fuqia e dobësimit të kësaj diete tashmë është e konsoliduar dhe e certifikuar, por a jemi të sigurt se çdokush mund ta ndjekë atë pa probleme?

Dhe sa kohë mund ta bëni? Ja çfarë thotë bashkësia shkencore në lidhje me të.

Çfarë ka brenda dietës ketonike?

Krahasuar me udhëzimet e shoqërisë italiane të ushqyerit e njeriut, përqindjet e ushqyesve të përditshëm kanë ndryshuar në mënyrë drastike: kërkesa e karbohidrateve është reduktuar në 10% (krahasuar me 45-60%), dhe e proteinave arrin rreth 20% (në vend të 12-15%) e ajo e yndyrave shkon në 70% (kundrejt 25-35%).

Në dietën ketonike, marrja e sheqernave është e kufizuar dhe, në disa raste, madje eliminohet plotësisht. Në këtë mënyrë trupi, i cili është i detyruar për të gjetur burime alternative të energjisë, në mënyrë që të mbijetojë, fillon të djeg yndyrë dhe krijon substanca që ofrojnë lëndë djegëse të re në mendje dhe trup dhe që pengojnë ndjenjën e urisë.

Pse shumë veta bien në dashuri me këtë dietë?

Ata që ndjekin dietën ketonike e bëjnë kryesisht për një arsye: ju lejon të humbasin peshë shumë shpejt (pa sakrifica të pamundura).

Pas kësaj diete për një muaj, në fakt, ata humbasin rreth 2 kilogramë në javë, shkruan Class. Rezultati: brenda 30 ditësh ne gjejmë veten me 8-10 kg më pak.

Cilat janë ushqimet e lejuara dhe të ndaluara?

Për sa kohë karbohidratet janë reduktuar ose eliminuar, ju duhet të moderoni apo të eliminoni bukën, makaronat, biskotat, frutat, salcat, pijet energjike, ëmbëlsirat, uthullën balsamike, etj.

Perimet, megjithatë, duhet të jenë të zgjedhura me kujdes, por kryesoret janë ato me fletë të mëdha, lakër, lulelakër, kopër, selino, kungull i njomë, zarzavate si asparag, speca, domate, qepë, fasule, kunguj, patate, karota të gatuara dhe panxhar.

Kush mund ta bëjë këtë?

Ashtu si me të gjitha dietat, ka një lloj hezitimi të fuqishëm. Por, kjo dietë konsiderohet si një ilaç që vepron me peshën tuaj, por natyrisht vjen edhe si një gjetje për sistemin nervor qendror. Ajo është e përshtatshme për ata që duan të kthehen në formë dhe janë dispozicion për të ndjekur rregulla pak a shumë të rrepta dhe të gatshëm për të shmangur dëmtimin.

Disa specialistë e rekomandojnë atë edhe në rast të migrenës së rëndë, mbipeshës së rëndë (e cila ka tendencë në shëndoshje) dhe diabet tip 2.

Kush nuk duhet ta bëjë këtë!

Dieta ketonike është e ndaluar fort tek gratë shtatzëna dhe me gji, në njerëz me çrregullime mendore dhe të sjelljes, në ato me probleme në zemër dhe tek ata që pinë shpesh alkool.

Cilat janë pikat kritike?

Efektet anësore kryesore janë dhimbje koke dhe të përziera, të cilat megjithatë, kanë tendencë të zhduken brenda 48-72 orëve. Për më tepër, për shkak të marrjes së reduktuar të sheqernave, vitaminave dhe mineraleve, ngërçet e muskujve dhe presioni i ulët në gjak mund të ndodhin, gjë që mund të jetë problem veçanërisht për ata që ushtrojnë aktivitet fizik.

Duhet ta dini, pra, se trupi është programuar për një regjim ketonik të kufizuar në kohë, që do të thotë se dieta është efektive vetëm për një kohë të shkurtër. Vazhdimi për të bërë atë përtej parametrave të rekomanduar mund të mos ketë efekt në trup. /Telegrafi/