Merkel habit Putinin me pyetje në gjuhën ruse (Video)

Kriza siriane nuk ishte e vetmja çështje e nxehtë që u diskutua në samitin katërpalësh në Stamboll, ku morën pjesë Angela Merkel, Rexhep Taip Erdogan, Emannuel Macron dhe Vladimir Putin.

Një pyetje e Angela Merkel drejtuar presidentit rus, që sipas studiuesve të mimikës dhe gjuhës, kishte të bënte me “kompleksitetin” e tij nga i nxehti, ka pushtuar rrjetin me videon që po komentohet gjerësisht.

Merkel shumë habitshëm e pyeti në rusisht Vladimir Putinin nëse ai kishte veshur një pallto siberiane, duke e parë pikëpamjen perëndimore të Rusisë të çuditshme.

“Pallto siberiane?”, e pyeti Merkel kur e pa udhëheqësin rus në dalje të samitit.

Putin buzëqeshi dhe shpjegoi se palltoja e tij nuk ishte siberiane.

E duke qenë se për shumë të huaj, Rusia është praktikisht sinonim i Siberisë, një vend që bart taigan dhe ka ‘dimrin e përjetshëm’ që përfshin shumë pjesë të Euroazisë dhe Azisë Veriore, edhe “xhaketa siberiane” e Putinit dukej mjaft mbresëlënëse për kancelaren Merkel, pasi një veshje e tillë ishte shumë më e ngrohtë seç duhej për temperaturat deri në 17 gradë celsius në Stamboll.

Videoja është komentuar gjerësisht në Twitter, ku njerëzit sugjerojnë që Putini duhet t’i tregojë Merkelit, Siberinë, pas një pyetje të tillë.

Shumë përdorues të medias sociale theksuan se kancelarja gjermane dhe Perëndimi në përgjithësi kanë një “nocion të çuditshëm” rreth Rusisë.

Shumë rusë, veçanërisht ata që jetojnë në rajon, pranuan se kurrë nuk kishin dëgjuar për një fenomen të tillë si një “shtresë siberiane” dhe ishin të befasuar nga shakaja e Merkelit.

Të tjerë ironikisht shkruan se Putin kishte sjellë manaferra dhe arra siberiane për t’i ngrënë liderët e tjerë të samitit, por nuk arriti të sjellë “pallton”.