Rusi

Mercenari i Putinit nga Grupi Wagner boton libër, kjo është dëshmia e tij tronditëse

Kremlini nuk e mohon më ekzistencën e një njësie luftarake të mercenarëve rusë të quajtur Wagner.

Por pothuajse asnjë nga anëtarët e atij grupi nuk ka thënë asgjë për atë që po bënte në një seri të tërë konfliktesh, nga Siria deri në Ukrainë. Kjo është arsyeja pse libri Wagner: Ushtria Sekrete e Putinit (Econ Verlag) i veteranit ushtarak dhe ish-mercenar Marat Gabidulin është dëshmia e parë e këtij lloji, sepse veprimet dhe mizoritë e njësisë së Wagner-it më në fund e bënë atë të mendojë, shkruan Deutsche Welle.

Ai përshkruan se si dukej në të vërtetë ndihma ushtarake e Rusisë për diktatorin e Sirisë, Bashar al-Assad, apo separatistët në lindje të Ukrainës. Ai as këtu nuk ka iluzione: “Shpëtimi i regjimit të al-Asadit i lejoi Rusisë të paraqitej si mbrojtëse e kriminelëve të të gjitha llojeve”, shkruan Gabidulin. Ai dëshmon gjithashtu se mercenarët rusë luajtën rolin e tyre në konfliktet në Sudan, Mali apo Libi.

Këtë shkurt, presidenti rus Putin foli edhe për organizatën mercenare Wagner, megjithëse përsërit me këmbëngulje qëndrimin zyrtar të Moskës: “Kur bëhet fjalë për grupin Wagner, tashmë kam thënë se shteti rus nuk ka asnjë lidhje me të”. Ai shpjegon se si kompani të tilla “ndjekin interesat komerciale” dhe se si “ata negociojnë vetë, dhe pushtetarët lokalë i ftojnë ata në nivel shtetëror dhe i falënderojnë për performancën e tyre”, tha Putin kur u pyet për veprimet e atyre mercenarëve rusë në Mali.

“Kuzhinieri” dhe koloneli përgjegjës

Aktivitetet e organizatës Wagner u hetuan dhe për të u realizua filmi dokumentar Wagner, ushtria e Putinit nga hijet e autorëve francezë Ksenia Bolhakova dhe Alexandra Jousset. Në film, ata folën edhe me Marat Gabidulin, dhe bashkëbisedues të tjerë dëshmojnë gjithashtu se presidenti rus po thotë një gënjeshtër të qartë: organizata Wagner është e lidhur shumë ngushtë me udhëheqjen më të lartë shtetërore të Rusisë dhe është në shumë misione pikërisht me urdhër dhe urdhër dhe në shërbim të Kremlinit.

“Duke dërguar mercenarë të tillë, shteti kursen nga pagesa e mëvonshme e pensioneve dhe pagave që përndryshe do t’i paguante ushtarëve të rregullt. Dhe gjithashtu është e mundur që të vdekurit e atyre njësive thjesht të zhduken”, thonë gazetarët francezë.

Krerët e kësaj organizate, e cila tregon edhe një portret të kompozitorit gjerman Richard Wagner në videot e saj promovuese, janë “sipërmarrësi” rus Yevgeny Prigozhin dhe koloneli rus Dmitry Utkin. Është ai që e admiron Wagnerin, por jo vetëm muzikën e tij: “Utkin admiron Adolf Hitlerin dhe perandorinë naziste”, shkruajnë Bolhakova dhe Jousset. Ai e arriti karrierën e tij ushtarake në shërbimin sekret ushtarak rus GRU dhe në vitin 2014 themeloi një njësi veterane të forcave speciale ruse nën emrin e tij Nom de Guerre – sigurisht; Wagner.

Një figurë më pak e rëndësishme është Prigozhin: ky 62-vjeçar rus, për të cilin është lëshuar një urdhër arresti në SHBA, është lidhja kryesore e organizatës Wagner me Kremlinin. Dhe ai vjen nga Shën Petersburgu, njësoj si Putini: “Ish-banditi që u bë një nga njerëzit më të fuqishëm në Rusi është një produkt i pastër i botës së krimit të përbërë nga milici, roje sigurie, spiunë, anëtarë të shërbimit sekret, mafioz. dhe ish të dënuarit”. Prigozhin e priste shpesh Putinin në restorantin e tij, ndërkohë që punonte në administratën e qytetit të Shën Petersburgut, për këtë arsye është mbiquajtur “kuzhinieri i Putinit”.

“Jemi të gjithë ne, jo ushtria”

Por ndërsa e kaluara e themeluesve të grupit Wagner nuk është aspak e çuditshme, ajo dëshmon në mënyrë elokuente për sfondin kriminal nga vijnë ata. Vlerësohet se sot grupi Wagner ka rreth 5000 njerëz dhe pagat e tyre janë të mëdha për rrethanat ruse: Gabidulin thotë gjithashtu se fitonte lehtësisht 3000 euro në muaj deri në vitin 2019, kur u largua nga organizata.

Një pjesë e madhe e librit të tij janë dëshmi nga fusha e betejës ku u dërgua, por rregullisht nuk mungojnë edhe vajtimet e tij: për armët e këqija me të cilat ishin pajisur, për gabimet në komandë, por edhe për sjelljet tejet të dhunshme të disave. shokët e tij më mizorë në organizatën Wagner.

Një nga arsyet e largimit të tij dhe dëshmia e tij aktuale për Gabidulin është lufta e Putinit kundër Ukrainës, të cilën ai e konsideron një gabim. Ai kurrë nuk ka dashur të luftojë kundër “vëllezërve” në Ukrainë. Por në libër nuk do të ketë deklarata pendimi. Në librin e tij ai ende kërkon të justifikojë karrierën e tij si mercenar, por kërkon edhe njohje zyrtare për luftëtarët e këtyre, siç është termi ndërkombëtar: KPM, Kompanitë Ushtarake Private.

Ai pretendon se ushtria ruse shpesh mburret me sukseset e arritura nga mercenarët, siç ishte rasti, për shembull, në Siri në luftën kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik. Kjo është arsyeja pse ai mendon se ata meritojnë një “vend në librat e historisë”:

“Kjo strukturë e re në Rusi do të duhet ende shumë kohë për të provuar se nuk është një vend takimi për refuzuesit dhe turmat, por një organizatë e përbërë nga profesionistë të vërtetë: punëtorë të luftës,” beson Gabidulin.