Dieta hipotiroide

Mënyra efektive për të humbur peshë me “metodën e dietës hipotiroide”

Gjëndra tiroide ka fuqi të rregullojë metabolizmin dhe mënyrën se si qelizat tona përdorin energjinë nga ushqimi.

Kjo dikton në mënyrën se si trupi ynë digjet me kalori, temperaturën e trupit dhe rrahjen e zemrës. Ka dy lloje të çrregullimeve të tiroides: hipotiroidizmi dhe hipertirodizimi, transmeton Gazeta Shneta.

Është e rëndësishme të dini se nënproduktimi i hormonit të tioridës ka simptoma të tilla si depresioni, cikle të parregullat, harresa, thatësi lëkure, humbja e shpeshtësisë së flokëve, ngërçet e muskujve, lodhja dhe kapsllëku.

Pavarësisht kësaj, Organic Health rekomandon 6 mënyra për të përmirësuar shëndetin e tiroides, për të parandaluar shtimin e peshës dhe për të balancuar ushqimin tuaj:

Duhet të filloni të hahet të shëndetshëm dhe të mësoni rreth efekteve negative të sheqerit të rafinuar.

Shmangni karbohidratet dhe produktet si pijet e gazuara, sheqeri, lëngje me salcë, drithëra të paketuara, produkte të ëmbla të misrit dhe produktet e miellit të bardhë.

Zëvendësoni karbohidratet e thjeshta me ato komplekse, pasi trupi nuk i përpunon ato shumë shpejt, dhe ata do t’ju mbajnë më të plotë. Në karbohidratet komplekse futen bollguri, miell gruri, frutat e papërpunuar, orizi ngjyrë kafe dhe lëngjet natyrale të frutave.

Përdorni vajin e kokosit, sepse ajo është e mbushur me yndyrna të shëndetshme, ndryshe nga vajrat e tjera bimore. Ky acid i yndyrshëm i yndyrshëm të naftës përmirëson funksionin e tiroides dhe përmirëson ndjeshmërinë e insulinës dhe tolerancën e glukozës. Ju mund ta konsumoni minuta para ngrënies për të parandaluar akumulimin e yndyrës dhe për të përshpejtuar metabolizmin tuaj, ose mund ta përdorni atë në gatim.

Ushtrohuni rregullisht në mënyrë që të ndihmoni trupin tuaj të djegë dhjamin dhe të nxisë metabolizmin. Filloni të bëni stërvitje me intensitet për të nxitur shkallën e prodhimit të hormoneve të gjëndrës tiroide dhe për të parandaluar shtimin e peshës.

Hani ushqime të shëndetshme, që zëvendësojnë ushqimet e rregullta dhe ua mbajnë “barkun plot” për një periudhë të caktuar kohore.