Covid-19

Mbi 11 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në raportin e fundit 24 orësh ka bërë të ditur se që nga fillimi i pandemisë numri total i personave të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 është 511.336 nga të cilët 103.124 kanë rezultuar pozitiv dhe 2.110 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 507 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 89.648 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.366.

Ndërsa, në Kosovë po vazhdon procesi i vaksinimit, ku deri tani janë vaksinuar rreth 21 mijë persona.

Një ditë më parë ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka thënë se gjatë javët e ardhshme do të vijnë edhe një numër prej 100 mijë vaksinave anti-Covid në Kosovë.

Gjatë konferencës për medie, Maas theksoi se është i vetëdijshëm që kjo nuk është e mjaftueshme, prandaj theksoi se do të vazhdojnë t’i dalin në ndihmë Kosovës për të vaksinuar edhe pjesën tjetër të popullsisë.

“Kosova tashmë i ka pranuar 24 mijë nga 100 mijë vaksinat e planifikuara deri në maj nga COVAX. Në javën e ardhshme atyre do tu shtohen edhe 100 mijë vaksina të tjera. Ne e dimë që nuk mjafton, por ne llogarisim që vaksinat në javët e ardhshme do të shtohen nga kompanitë farmaceutike dhe kjo nuk do të jetë fjala e fundit. Ne do të ju mbështesim që të vaksinoni qytetarët dhe ta kaloni situatën me pandeminë në mënyrë të suksesshme”, tha Maas në konferencë për medie.