Maska

Maska që fshin vitet nga fytyra

 

 

 

 

Dëshironi fytyrë të shkëlqyeshme dhe pa rrudha? Kjo është ëndërr e çdo femre, të cilën mund ta arrini  në mënyrë krejtësisht natyrale. Provojeni melhemin e zi.

Ku fshihet sekreti i tij?

Sekreti i melhemit të zi është në përbërësit natyralë – vaji i farave të kungullit dhe dylli i bletëve. Në hulumtimin “Cilësitë fiziko-kimike të vajit të farave të kungullit dhe shërimi i akneve vulgaris” është analizuar efekti i këtij vaji në lëkurë dhe efikasiteti kundër proceseve akute kronike inflamatore të lëkurës.

Në hulumtim janë treguar fotografitë e njerëzve para dhe pas dhe është vërejtur përmirësim i lëkurës së fytyrës pas vetëm tre tretmanëve me ekstrakt vaji, madje në 95% të rasteve.

Efekti anti-rrudhë

Vaji i kungullit është shumë i pasur me antioksidantë, të cilët ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës dhe ka nivel të lartë të thartirave yndyrore.

Këto substanca ushqyese e mbrojnë lëkurën nga dëmtimet dhe shtojnë elasticitetin e saj.

Ten i unifikuar i lëkurës

Vaj i kungullit i vlefshëm unifikon tenin sepse është i pasur me vitaminat A, C dhe E, për të cilat dihet që nxisin krijimin e qelizave të shëndetshme të lëkurës.

Maska

Nevojiten:

Një lugë vaj kungulli,

Një lugë e plotë e vogël mjaltë,

2 lugë sheqer i vrugët,

Gjysmë filxhani jogurt.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit përzieni sa më mirë, mbani në fytyrë 10 minuta dhe shpërlani me ujë të vakët. Në fund mund të vendosni kremin tuaj të zakonshëm për fytyrë.

Për lëkurë të hidratuar, të butë dhe të shkëlqyeshme përdorni maskën për fytyrë së paku një herë në javë./femina