Maska me dy perime

Maska me dy perime që zhduk njollat e fytyrës

Nëse qëndroni për një kohë të gjatë të ekspozuar në diell, kjo mund të çojë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë. Ky kthehet në një problem estetik dhe shpesh nuk mund të fshihet pavarësisht përpjekjeve për të përdorur make up.

Pavarësisht se ka shumë produkte komerciale që premtojnë pastrimin e fytyrës, duhet të dini që kimikatet që përmbajnë janë shumë të dëmshme për lëkurën.

Kështu, maskat e përgatitura vetë në shtëpi me produkte tërësisht natyralë, ju vijnë në ndihmë të zgjidhjes së problemit tuaj. Patatja është ndër perimet më të ushqyeshme, e cila mund të përdoret edhe për të trajtuar njollat e fytyrës.

Kur kombinohet edhe me karota mund të bëni me të një maskë shumë të fuqishme që zhduk plotësisht njollat e fytyrës në vetëm 3 netë.

Përbërësit:

  • 1 patate
  • ½ karotë

Përgatitja: 

  • Pastroni karotën dhe pataten, i prisni në copa të vogla dhe vendosini në një blender. Lërini derisa të merrni një përzierje homogjene.
  • Tranferojeni atë në një kavanoz qelqi të sterilizuar. Aplikojeni atë në të gjithë fytyrën me lëvizje rrethore të ngadalta. Lëreni të veprojë për 20 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.
  • Rekomandohet të përdoret mbrëmjeve, para se të flini gjumë. Vetëm pas 3 përdorimesh do të shihni se në fytyrën tuaj nuk ka më asnjë njollë apo shenjë të shkaktuar nga dielli.