Krime

Lufta në Ukrainë, Rusia thotë se ka rrëzuar 38 dronë ukrainas që sulmuan Krimenë

Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

Zyrtarët rusë thanë se 38 dronë ishin rrëzuar. Ura e Kerçit që lidh Krimenë me Rusinë u mbyll përkohësisht.

Sulmi vjen teksa Ukraina vazhdon t’u kërkojë aleatëve të rrisin furnizimet me armë.

Trupat ruse kohët e fundit kanë arritur përfitime në Ukrainë, ndërsa Kievi përpiqet të mbajë forcat e tij me armë të prodhimit perëndimor. Moska mori kontrollin muajin e kaluar të qytetit kyç lindor të Avdiivka.

Megjithatë, sipas inteligjencës ushtarake britanike, kjo ka pasur një kosto të madhe. Në përditësimin e tij të fundit, ai tha se shkurti kishte qenë më vdekjeprurësi për rusët që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022 – me 983 të vrarë dhe të plagosur në ditë.

“Sot, Rusia ka shumë të ngjarë të ketë humbur mbi 355,000 personel të vrarë ose të plagosur gjatë luftës në Ukrainë”, tha ai. Nuk është e qartë se si është arritur shifra.

Rusia nuk jep të dhëna për viktimat. Disa ditë më parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Ukraina kishte humbur 31,000 trupa që nga shkurti i vitit 2022, shkruan BBC.