Lajm i keq, nga kjo ditë mot i ftohtë dhe me shi

Meteorologët parashikojnë se deri të premten do mbajë mot i ngrohtë, kryesisht me diell, në fundjavë priten reshjet e shiut dhe më ftohtë.

Temperaturat e ajrit, mbeten mbi vlera mesatare, por në fundjavë pritet të zbresin rreth këtyre vlerave, e javën në vijim kanë tendencë të rënies së mëtutjeshme. Minimalet do të luhaten 5C deri në 8C, e maksimalet nga 20C deri në 23C, e në fundjavë do të zbresin në 13C deri 14C.

17.10.2018 – Ditëve të fundjavës, sipas modeleve parashikuese, pritet një ndryshim i situatës sinoptike mbi kontinentin Europian, me depërtimin e një vorbulle ciklonike me masa të ftohta ajrore polare nga veriu i kontinentit. Kjo vorbull do të depërtojë edhe mbi rajonin tonë, ku pritet të sjellë mundësi për të reshura, si dhe rënien e vlerave të temperaturave.
Mirëpo deri të premten ende do të vazhdoj të mbajë mot stabil, i ngrohtë dhe kryesisht me diell.

18.10 – Mot i ngrohtë, kryesisht me diell.
19.10 – Mot i ngrohtë, pjesërisht i vranët. Në mbrëmje vonë, vend-vende mundësi për reshje të dobëta shiu.
20.10 – Reshjet do të vazhdojnë edhe gjatë mëngjesit, e gjatë ditës pjesërisht vranët, vende-vende me reshje të dobëta shiu.
21.10-22.10 – Mot më i ftohtë, kryesisht me vransira dhe kohëpaskohe me reshje shiu. Të hënën në vise malore mbi 1200-1500m priten edhe reshje bore.

Do të fryejë erë e lehtë nga verilindja 1-4m/s, e në fundjavë mesatarisht e fuqishme 4-8m/s. Shtypja atmosferike do të pësojë rënie të lehtë, por sërish do të rritet mbi vlera normale.