terroristi

Ky është shqiptari që ndaloi terroristin në Norvegji, iu vra shoku i ngushtë

Besimi (52) vrapoi drejt terroristit: – Gjëja e parë që mendova ishte se mysafirët duhej të mbroheshin, transmeton Gazeta Express titullin e mediave norvegjeze.

Besim Fetisi ka qenë një nga ata që ka mposhtur terroristin mbrëmjen e së shtunës, shkruan mediat norvegjeze. Pas 36 vitesh në industri dhe nëntë vitesh si roje sigurie, nata e terrorit është më e keqja në të cilën ai ka qenë i përfshirë.

“Gjëja e parë që mendova ishte se të ftuarit duhej të mbroheshin ndërsa autori qëlloi pa mëshirë rreth tyre”, tha ai.

Kështu thotë Besim Fetisi. Natën deri të shtunën ai ishte në punë, kur një burrë papritmas filloi të qëllonte në mënyrë të egër në një kafene dhe klubet e tjera të natës në zonë.

Dukej stresuese

Autori, Zaniar Matapur, ndodhej 20 metra larg Fetisit, kur qëlloi me armë zjarri që vrau dy burra dhe plagosi më shumë se 20 persona.

ai thotë se bëri ç’është e mundur për të mbrojtur dhjetëra mysafirë që ishin jashtë për t’u kënaqur.

Pasi çoi disa nga të ftuarit në vend të sigurt, Fetisi vrapoi në drejtim të autorit për ta ndihmuar në mbajtjen e tij poshtë para se policia të arrinte në vendngjarje katër minuta më vonë.

“Autori bërtiste përreth dhe dukej i stresuar”, shpjegon Fetisi.

“E kishte ende armën në dorë kur ishte shtrirë përtokë, vijon rojtari me përvojë”, shtoi ai.

Çfarë menduat kur autori qëlloi përreth?

“Imagjinova shumë jetë që mund të humbeshin nëse dikush nuk bënte asgjë. Përtej kësaj, nuk pata kohë të mendoja më shumë”

Menaxheri i përgjithshëm i prekur

“Tasko” është Tadzedin “Tasko” Fetisi, menaxher i përgjithshëm dhe pronar i lokalit. Ai u shpjegua qartë kur u takua me shtypin dhe lexoi një deklaratë që kishte përgatitur kur lokali u hap për herë të parë që nga incidenti të shtunën mbrëma.

“Është e ashpër. Ne jemi të prekur qartë pasi na goditi terrori dhe zemrat tona rrjedhin gjak. Jemi tepër të lodhur dhe të mërzitur, tha më pas”

Humba shokun më të mirë

Besim Fetisi kishte pesë vite që ishte shok me njërin nga dy të ndjerit. Ai e përshkruan si joreale që shoku i tij u vra mbrëmjen e së shtunës.

Të dy u bënë të njohur sepse i ndjeri ishte mysafir i rregullt.

“Ai ishte djali më i mirë në botë. Ai ishte i mirë gjatë gjithë kohës. Është e paimagjinueshme që ai tani është larguar”

Besimi thotë se të dy kanë krijuar një lidhje të fortë pasi kanë brohoritur për të njëjtin ekip futbolli – Arsenalin.

“Një ditë më dha një shall të Arsenalit në punë. Pas kësaj jemi afruar edhe më shumë”, thekson Fetisi.

“Të shtënat të shtunën mbrëma kanë qenë një tendosje e madhe. Kjo është gjëja më e keqe që kam përjetuar”

Policia vlerësoi civilët që ndihmuan në mbajtjen e autorit të krimit deri në mbërritjen e policisë. Të shtunën herët në mëngjes, udhëheqësi i detyrës Tore Barstad tha për ata që mposhtën Matapurin.

“Ka disa njerëz të vërtetë që kanë bërë një përpjekje heroike për të marrë nën kontroll atë autorin”

Në retrospektivë, njerëzit që sulmuan terroristin dhe e ndihmuan atë të mos bënte më shumë dëme, janë përshkruar si heronj në mediat sociale.

“Jam prekur nga njerëzit që më quajnë hero. Këtë herë kam rrezikuar jetën dhe nuk jam penduar. Sikur civilët të mos kishin reaguar si ne këtë herë, ndoshta do të kishin humbur më shumë jetë të pafajshëm. Prioriteti kryesor ishte të mbroheshin sa më shumë, thotë ai.”, tha Fetis.