Dublin

Kurti takon kryeministrin e Irlandës, Leo Varadkar, i kërkon thellim të bashkëpunimit në teknologji

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar sot takim tête-à-tête dhe pastaj drekë pune me Kryeministrin e Irlandës, Leo Varadkar.

Temat qendrore në këtë takimin e dytë bilateral, pas atij në Prishtinë, në janar të këtij viti, ishin marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimi në fushën e ekonomisë, tregtisë e teknologjisë, dhe zhvillimet rajonale. Bashkë diskutuan për mundësitë e thellimit të tyre në të gjitha fushat me interes të përbashkët. 

Duke u shprehur falënderues për mikpritjen që ka pranuar në Dublin dhe për mbështetjen e zëshme dhe të vazhdueshme të Irlandës ndaj Kosovës, Kurti e njoftoi kryeministrin irlandez Varadkar me zhvillimet e fundit në vend, progresin e shënuar deri më tani dhe ofertën që Kosova paraqet për investime të kompanive irlandeze, me theks në sektorin e teknologjisë.