Sri Lanka

Ku janë fshehur presidenti dhe kryeministri i Sri Lankës

Ndërsa vendndodhja e Presidentit Gotabaya Rajapaksa është e panjohur publikisht, adresa aktuale e Ranil Wickremesinghe është një sekret i ruajtur nga afër.

Colombo, Sri Lanka – Dy ditë pasi dhjetëra mijëra protestues detyruan presidentin dhe kryeministrin e Sri Lankës të largoheshin nga banesat e tyre, të dy liderët nuk janë parë në publik.

Ndërsa vendndodhja e presidentit të luftuar Gotabaya Rajapaksa nuk dihet publikisht, zyrtarët i thanë Al Jazeera të hënën se adresa aktuale e kryeministrit Ranil Wickremesinghe është një sekret i ruajtur nga afër.

Disa orë përpara se protestuesit të nisnin marshimin drejt Shtëpisë së Presidentit dhe zyrës së tij në kryeqytetin Colombo të shtunën në mëngjes, policia njoftoi një shtetrrethim brenda natës, i cili u denoncua si i paligjshëm nga ekspertët ligjorë.

Mes konfuzionit dhe kaosit pas shpalljes së shtetrrethimit të premten vonë, besohet se siguria e presidentit bëri marrëveshje që Rajapaksa të ikte në një vend më të sigurt.