Kriminelët serbë që shkaktuan trazira në veri të Kosovës, krijuan kaos sot në Beograd duke rrahur protestuesit (Video)

Anëtarët e organizatës ultra të djathtë “Patrulla e Popullit” kanë shkaktuar një incident para Kuvendit të Serbisë sot kur kanë sulmuar një burrë. Videoja tregon se ata godasin me grusht një burrë dhe grupi i tyre i vogël më pas u drejtua drejt Postës kryesore në Beograd. Gjatë incidentit, është vënë re Ilija Vukasnoviq, i njohur për shkaktimin e incidenteve në protesta në disa raste, përfshirë edhe në protestën “Serbia kundër dhunës”, kur sulmoi aktivistin e “Kreni-promenit”, Savo Manojloviq.

Anëtarët e djathtë radikalë të “Patrullave Popullore” shkaktuan sërish incidentin. Ata sulmuan një burrë dhe në videon që e regjistroi ngjarjen shihen duke e goditur me grushte. Në momentin e ngjarjes policia nuk ka qenë e pranishme, ndaj është dashur të reagojnë urdhërdhënësit, transmeton Ballkani.info.

Kujtojmë se një anëtar i kësaj organizate ultra të djathtë sulmoi dy gra dhe Savo Manojloviqin nga Kreni-promeni në njërën prej protestave. Në fjalë është Ilija Vukasnoviq, i cili në këtë protestë pengoi edhe punën e gazetarit të N1, Mladen Savatoviq.

“Patrullat popullore” u shfaqën në shkurt të vitit 2020. Ata u fshehën pas kapuçëve të zinj dhe trembën emigrantët tashmë të frikësuar.

“Ne nuk jemi qeveri, nuk jemi polici, do të përgjigjemi në mënyrën e popullit dhe kjo nuk i bën dobi askujt”, tha Damnjan Knezheviq, lideri i vetëshpallur i Patrullës Popullore.

Të kujtojmë se në debatin parlamentar lidhur me krizën në veri të Kosovës, kryeministri Kurti i ka përmendur dje pikërisht pjesëtarët e “Patrullës së Popullit” si pjesëmarrës dhe shkaktar të dhunës ndaj Policisë së Kosovës dhe KFOR-it në Zveçan. /Ballkani.info/