Kreu i Wagnerit publikon pamjet të minimit të rrugëve, mercenarët akuzojnë Kremlinin

Kreu i mercenarëve rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin publikoi një raport dhe një video teksa shihen të besuarit e tij duke çminuar minat. Sipas raportit, minat u vendosën nga trupat e rregullta ruse për të hedhur në erë autokolonat e Wangerit.

“Njoftoj se më datë 17.05.2023, kemi marrë informacion nga punonjësit tanë se grupe të Ministrisë së Mbrojtjes janë parë në zonën e vendbanimeve Opytnoye dhe Ozarianovka, duke minuar rrugët në zonën e pasme të njësive të PMC “Wagner”, shkruan në njoftim.

“Atë ditë, një grup xhenierësh shkuan në një zbulim inxhinierik të seksionit të caktuar të rrugëve. Ne gjetëm mina tokësore në formën e sasive të mëdha të eksplozivit, minave antitank dhe predhave artilerie, të vendosura në versionin e drejtuar dhe të vendosura në pozicionet e Ministrisë së Mbrojtjes. Pas një kontrolli paraprak në kantieret e minave, grupet filluan të pastrojnë rrugët, por u detyruan të ndërpresin punën pasi në afërsi të fshatit Semigorje, mbi to janë hapur zjarr me armë të lehta nga pozicionet e Ministrisë së Mbrojtjes”, deklaroi ai.

Si rezultat, një automjet i shërbimit Ural u shkatërrua nga një goditje direkte në motor, personeli nuk u lëndua.

 “Ata ishin ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. I moshuari i këtij grupi ishte një oficer i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, nënkoloneli, komandant i Brigadës së 72-të të Pavarur të Pushkës me Motor të Pushkave, i cili ishte në gjendje të dehur nga alkooli”, thuhet në një raport që është publikuar në kanalin telegram të Prigozhin.

 Ndryshe, Prigozhin ka kohë që po e akuzon ministinë e Mbrojtjes ruse pëe sabotazh dhe mos furnizim me armë të Wagnerit.