Recetë

Kos i bërë në shtëpi pa laktozë

Bëni kos të vërtetë të shëndetshëm pa laktozë në shtëpi

Recetën origjinale për kos pa laktozë mund ta gjeni sipas recetës SCD (Dietë specifike me karbohidrate).

Nëpërmjet disa hapave të thjeshtë, mund të bëni kos shumë të shijshëm dhe ushqyes. Ju keni lirinë të zgjidhni se çfarë lloj qumështi do të përdorni për të bërë kos.

Rekomandimi është qumësht i freskët, i bërë në shtëpi, organik (ECO), qoftë qumësht lope, deleje apo dhie.

Qumështi i dyqaneve përmban sasi të vogla hormonesh dhe antibiotikësh që i jepen kafshës, ndaj rekomandohet qumështi sa më natyral – të cilin mund ta gjejmë te prodhuesit vendas, transmeton Telegrafi.

Nëse e lëmë kosin të fermentohet për të paktën 24 orë, bakteret do të shpërbëjnë të gjithë laktozën.

Për një litër qumësht mjafton 5% e një filxhani kos (rekomandohet kosi i dendur organik). Kjo është rreth një lugë çaji. Po kështu, mos e përzieni një lloj qumështi me një lloj tjetër kosi, për shembull, qumësht dhie me kos lope – edhe pse mund të jetë më e vështirë për t’u tretur.

Nëse qumështi nuk është i pasterizuar, ziejeni por jo më shumë se 81°C në mënyrë që struktura e qumështit të mos ftohet. Kur temperatura e qumështit të bjerë ndërmjet 37°C dhe 45°C, shtoni një lugë kos ose probiotikë laktobakterialë nga kapsula, përzieni pak dhe lëreni në intervalin e përmendur të temperaturës në dyqanin e kosit për 24 orë.

Shërbejeni atë

Pas fermentimit 24-orësh, qumështi do të ngurtësohet dhe është gati! Laktobakteret ose bakteret e fermentimit të acidit malik konvertojnë laktozën në acid malik, për shkak të të cilit masa qumështore ngurtësohet dhe fiton një shije të butë deri mesatarisht të thartë – në varësi të llojit të përbërjes së laktobaktereve.

Ju bëftë mirë.