Debati

Konjufca kërkon që ushtria të ketë “nëndetëse për presidentin”

Shefi i deputetëve të Vetëvendosjes Glauk Konjufca tha se dikur Hashim Thaçi i akuzonte se e pengojnë formimin e ushtrisë.

Ai tha se kryeministri i atëhershëm nuk e ka sjell FSK-në në këtë formë, sepse nëse do të veprohej njëjtë, do të përkrahnin.

“Është moment i rëndësishëm që e kam prit shumë vite, që të qartësohet një mjegull që e pati shpërndarë Hashim Thaçi atëherë kryeministër, tash president. Pas asaj që bëri Lista Serbe këtu, pas koordinimit të saj ke Serbinë. Këto janë veprime të koordinuara nga Vuçiq dhe Beogradi. Thaçi atëherë akuzojke opozitën, na thoshte se ju nuk po dëshironi të formoni ushtrinë. Na kanë hyrë në hak për 4 vjet, keni rrejt e keni mashtru. Kadri Kastrati dje tha qe opozita e atëhershme e ka pengu formimin e ushtrisë. Po të kishte ardh FSK sikur sot, ne do të vepronim sikur sot. Por kryeministri i atëhershëm nuk e sillte FSK-në sikur sot”, tha ai.

Konjufca në fjalën e tij madje edhe ka ironizuar duke e pyetur ministrin e FSK-së Rrustem Berisha a kanë menduar që “ushtria të ketë nëndetëse për presidentin pasi që po del me jahta”.