Christine Quinn

Kjo është ‘Modelja e Vitit 2022′

“London është kthyer,” njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi Çmimet e Modës 2022 të hënën në mbrëmje.

“New York-u është kthyer, Parisi është kthyer, Milani është kthyer,” vazhdoi Quinn, ndërsa momentet virale të pistës nga shtëpitë e modës duke përfshirë Bottega Veneta, Coperni, Tommy Hilfiger u ndezën nëpër ekranet brenda Royal Albert Hall historik në Londër.

Top-modelet shkojnë kokë më kokë për çmimin e shumëpritur për modelin e vititArena e rrumbullakët e lokalit ishte e mbushur me tavolina për të ftuarit e famshëm, duke përfshirë Florence Pugh, Tilda Swinton, Naomi Campbell dhe Stormzy, të cilët ishin paraqitur nga një tapet i kuq i shkëlqyeshëm, por i ftohtë për të marrë pjesë në një nga ngjarjet më të mëdha të kalendarit të modës të vitit.

Modelja Bella Hadid – e cila kohët e fundit u bë kryefjalë kur një fustan u spërkat mbi trupin e saj gjatë Javës së Modës në Paris – mori çmimin e shumëpritur Modelja e Vitit, të prezantuar nga modelja tjetër Ashley Graham.

Momenti i veshjes me spërkatje të Coperni të Bella Hadid në Javën e Modës në Paris u emërua momenti më i mirë viral i vitit 2022 nga motori i kërkimit të modës Lyst.

Momenti i veshjes me spërkatje të Coperni të Bella Hadid në Javën e Modës në Paris u emërua momenti më i mirë viral i vitit 2022 nga motori i kërkimit të modës Lyst.

“Rrobat nuk janë asgjë derisa të vihen në jetë nga zanati madhështor i modeles,” tha Graham përpara se të shpallte fitoren e Hadid ndaj kandidatëve Adut Akech, Quannah Chasinghorse, Paloma Elsesser dhe Lila Moss.Hadid nuk ishte në gjendje të merrte çmimin e saj personalisht sepse “trupi i saj nuk do ta lejonte”, tha stilisti Carlos Nazario i cili pranoi në emër të saj (Hadid ka folur publikisht për luftën e saj me sëmundjen Lyme dhe sfidat e shëndetit mendor).

Në një video-mesazh, Hadid falënderoi agjentin e saj Luiz Mattos dhe nënën e saj Yolanda Hadid, si dhe ata që janë më pak të dukshëm në industri. 

“Ju të gjithë, familja ime e modës, ishit ata që më treguat se kush mund të isha dhe më hapët sytë për gjërat që mund të bëja”, tha Hadid. 

“Dua ta ndaj këtë çmim me të gjitha modelet që shfaqen çdo ditë dhe punojnë shumë me pak ose aspak mirënjohje. E di që nuk është e lehtë dhe të shoh ty. Unë jam një pjesë kaq e vogël e një vizioni të madh, dhe çdo person dhe çdo projekt është po aq i rëndësishëm sa tjetri. Ky çmim është për të gjithë ne,” përfundoi Hadid./Prive.al