Kafe

Kjo është arsyeja pse duhet të shtoni një lugë gjalpë në kafen tuaj

Gjalpë në kafe ? Gjalpë në çaj mund të keni dëgjuar, por në kafe… Mund të ju duket e çuditshme, por të jeni të sigurtë që shumë veta e bëjnë dhe për më tepër është një gjë e shëndetshme që sjell jo pak përfitime për organizmin.

Tek lexon që shumë njerëz shtojnë një lugë gjalpë në filxhanin e kafesë është e pamundur mos të “google-osh” përse e bëjnë një gjë të tillë.

Një lugë e vogël gjalpë në kafen tuaj vjen me përfitime të mëdha. Por a jeni kuriozë të dini pse ? Më poshtë keni të renditura arsyet pse dhe ju duhet të filloni të bëni një gjë të tillë, transmeton living.al.

Gjalpi ka një raport të përsosur të omega 6 ndaj omega 3 acide yndyrore. Sipas disa studimeve, gjalpi është një burim i madh i vitaminës K. Kjo do të thotë se ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Gjalpi ofron yndyrna të shëndetshme që janë të përdorshme për trurin tuaj. Ajo krijon membrana qelizore dhe hormonet. Pirja e kësaj përzierje çdo mëngjes përgatit trupin tuaj për të djegur yndyrnay gjatë gjithë ditës. CLA, një acid që gjendet në gjalpi redukton masënn yndyrore tek individët mbipeshë.

Kjo përzierje do të ju japë yndyrna esenciale dhe kalori dhe mëse energji të mjaftueshme për ditën.