SHBA

Kamala Harris në Korenë e Jugut një ditë pasi Koreja e Veriut lëshoi raketa

Zëvendëspresidentja e ShBA-së, Kamala Harris, ka shkruar në Korenë e Jugut një ditë pasi Koreja e Veriut i ka hedhur dy raketa balistike me rreze të shkurtër në brigjet e saj lindore.

Hedhja e raketa, e cila shkel sanksionet e OKB-së, vjen teksa ShBA-ja dhe Koreja e Jugut mbajnë stërvitje të përbashkëta detare në ujërat përreth gadishullit Korean.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe Japonisë i kanë dënuar këto duke i quajtur si provokime.

Ky është lëshimi i dytë këtë javë dhe është pjesë e një viti rekord testesh nga Pheniani.

Gjatë vizitës së saj në Korenë e Jugut, Harris do të udhëtojë në kufirin brenda Zonës së Çmilitarizuar të fortifikuar (DMZ) që ndan Veriun dhe Jugun.

Të mërkurën, ajo iu drejtua trupave amerikane në një bazë ushtarake në Japoni, ku dënoi lëshimet e fundit të Phenianit dhe “programin e tij të paligjshëm të armëve që kërcënon stabilitetin rajonal”, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.tv.