John Kerry “shuplakë” Trumpit: Je president naiv dhe i vrazhdë!

Amerika nuk ia del dot me një president naiv e të vrazhdë kur është fjala për të përmbushur rolin e saj global, ka thënë ish-sekretari i Shtetit, John Kerry, duke kritikuar Trumpin për dështimin në përkujtimoren e Ditës së Armëpushimit në Paris.

Kerry po viziton Mbretërinë e Bashkuar për të promovuar librin e tij dhe do të flasë për një ngjarje te Guardian Live në Londër.

Duke folur për programin e BBC “Radio 4 Today”, Kerry ka theksuar “mungesën e një lidershipi në një bazë globale” duke shtuar se “çdo vend ndjen presionin e këtij populisti nacionalist dhe në disa raste përparim shumë të frikshëm në të djathtë“.

Ai ka thënë “isha i tmerruar që shiu pengoi presidentin që të bënte homazhe në nderim të atyre që vdiqën në shi, gaz, borë dhe baltë. Kjo ishte arsyeja që ai erdhi në Paris“.

Trump nuk pranoi të merrte pjesë në ceremoninë për shkak të shiut, duke përmendur shqetësimet se helikopteri i tij nuk mund të fluturojë për shkak të motit dhe mendimi i tij se nëse ai udhëton me makinë, trafiku i Parisit do të përkeqësohej rëndë.

Kerry ka thënë se “njerëzit janë të lodhur nga skenat e asaj që ndodhi në Paris në ditët e fundit. Ne nuk mund të kemi një president të tillë. Na duhet dikush serioz“.

Pavarësisht nga kritikat e tij personale ndaj Trumpit, Kerry i ka kërkuar partisë së tij që ta shmangte, duke mos u bërë aq të fiksuar me Trump dhe ka bërë thirrje për fajësimin e tij. Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga demokratët duhet të bëjë çfarëdo që është e duhur, ka thënë ai, duke shtuar se “Demokratët as që duhet të flasin për fajësinë tani. Duhet të flasim për alternativat që mund ta bëjnë jetën më të mirë për njerëzit në vendin tonë”, ka thënë ish-sekretari amerikan.

Ai ka theksuar edhe ndryshimin e klimës, duke thënë se në 30 vjet të veprimtarisë politike kurrë nuk kishte parë prova në rritje aq të fuqishme sa është sot për urgjencën e veprimit, por kjo nuk po ndodh në një bazë globale.

“Shkencëtarët kanë thënë vetëm nëse ne nuk e bëjmë veprimin tonë në 12 vitet e ardhshme, ne jemi në një katastrofë serioze”, ka thënë ai.

Gjithashtu, Kerry ka bërë thirrje për një marrëveshje kibernetike globale në një shkallë të ngjashme me marrëveshjen që kufizon armët bërthamore.

“Ne kishim, për herë të parë në histori, se më shumë se 100 milionë njerëz ose 113 milion njerëz votuan në zgjedhjet afatmesme. Kemi pasur shtatë drejtime të mesme për Partinë Demokratike, gjashtë legjislaturat dhe numrin më të madh të Kongresistëve Demokratë të zgjedhur që nga Watergate, që ndodhi dy muaj pasi Richard Nixon dha dorëheqjen“, tha Kerry.

Ai ka shtuar se nuk e kishte përjashtuar atë si kandidat demokrat për presidencën, por se nuk ishte “aktivisht në raundin e parë” për të siguruar emërimin, duke thënë se rreth 20 deri në 25 emra ishin duke u bllokuar rreth asaj që ai e përshkroi si një ”mish-mash“. Emrat e vetëm që ai përmendi ishin ish-nënpresidenti Joe Biden dhe ish-kryebashkiaku i New Yorkut, Michael Bloomberg, por shtoi se në këtë parti kishte shumë të talentuar.