LAJMI I FUNDIT

Izraelitët sulmojnë xhaminë Al-Nour VIDEO

Izraelitët sulmuan xhaminë Al-Nour në qytetin me shumicë arabe të Lod.

Qeveria izraelite kishte shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në Lod, i njohur gjithashtu si Lydd, ku rreth një e treta e popullsisë prej 77 mijë qytetarë janë palestinezë.

Ndërkohë, të mërkurën në mëngjes një ushtar izraelit u vra nga një raketë anti-tank e qëlluar nga Gaza në Izrael.

Sirenat vazhduan të tingëllojnë në qytetet dhe qytetet jugore të Izraelit pasi ajo që IDF e përshkroi si një breshëri raketash u qëllua nga Hamas.

Dy njerëz, një burrë dhe vajza e tij adoleshente, u vranë në Lod kur një raketë goditi veturën e tyre. Të dy ishin arabë izraelitë, shkruan Telegrafi.

Sinagogat dhe bizneset në Lod u dogjën. Netanyahu i përshkroi trazirat si “të padurueshme” dhe tha se ato i kujtuan popullit hebre të kaluarën e tyre.

Policia izraelite tha se Lod do të vendoset nën shtetrrethim nga 20:00 me orën lokale të mërkurën deri në 04:00 të enjten për të ruajtur sigurinë dhe pronën e banorëve.