Vitamina

Zakonisht vërejmë një mungesë kur është tepër vonë – mos i injoroni këto sinjale të trupit

Mund të keni mungesë të vitaminës B

Vitamina B luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e trupit tonë dhe kur nuk kemi mjaftueshëm, trupi dërgon sinjale në formën e simptomave të caktuara, të cilat nuk bën t’i injorojmë…

Trupi na dërgon paralajmërime kur diçka nuk shkon, ndaj është e rëndësishme të ndiqni këto sinjale në mënyrë që të mund të eliminoni në kohë rreziqet e mundshme shëndetësore dhe të rivendosni ekuilibrin e brendshëm të trupit.

Shumica e njerëzve zakonisht mësojnë për mungesën e një vitamine ose minerali në trup kur situata është tashmë dramatike, transmeton Telegrafi.

Kontributi që japin vitaminat e kompleksit B në funksionimin normal të organizmit tonë është i madh. Ato kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar dhe aktiviteteve hormonale, sepse janë të rëndësishme për sintezën e hormoneve, luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e çrregullimeve të sistemit nervor qendror dhe periferik dhe ndikojnë ndjeshëm në humor.

Mungesa e vitaminës B shkakton shumë probleme, ndër të tjera: Mungesa e vitaminës B1 mund të vërehet nga pagjumësia, lodhja, dobësia e muskujve, rraskapitja, nervozizmi, humbja e peshës, problemet me zemrën dhe organet e tretjes.

Simptomat e mungesës së vitaminës B2 janë acarimi i syve, lëkura e yndyrshme, fistula në gojë dhe gjuhë, skuqje dhe inflamacione të lëkurës.

Mungesa e vitaminës B3 ndikon në shfaqjen e dhimbjeve të kokës, dobësisë, erës së keqe të gojës, nervozizmit, problemeve me tretjen dhe humbjes së oreksit.

Nëse keni mungesë të vitaminës B5, do të keni ngërçe, lodhje, aritmi, ndjesi djegieje në këmbë dhe këmbë, nxitje për të vjella.

Mungesa e vitaminës B6 çon në pagjumësi, anemi, pra anemi, probleme të lëkurës, rënie të flokëve, ngërçe dhe mbajtje të lëngjeve.

Shenjat e mungesës së vitaminës B12 janë lodhja, diarreja, humori, mungesa e oreksit, nervozizmi, proceset inflamatore në gjuhë dhe në gojë.